Karanténu jako ze zlého snu prožívají lidé v Hongkongu: Jejich byty často nemají ani 5 m²

Karanténu jako ze zlého snu prožívají lidé v Hongkongu: Jejich byty často nemají ani 5 m² Zdroj: Benny Lam | Photographyofchina.com

Vadí vám, že musíte v době nouzového stavu sedět doma, kde máte home office nebo se staráte o děti? Jestli se ve svém bytě či v domě, odkud se jednou denně jdete projít do přírody, cítíte jako ve vězení, musíme vás vyvést z omylu. Jako ve vězení se totiž cítí lidé v Hongkongu. Ve svých miniaturních bytech často nemohou udělat ani krok.

Karanténa na pěti metrech čtverečních

Představte si, že byste museli prožít 14denní karanténu na pouhých pěti metrech čtverečních. Právě v této nepříjemné situaci se ocitly až dvě stovky tisíc obyvatel Hongkongu, kteří během karantény zůstali uvězněni ve svých miniaturních bytech nazývaných „coffin cubicles“.

Zdroj: Benny Lam | Photographyofchina.com I když je pro Hongkong typická vyspělá ekonomika, spousta absolventů středních škol a univerzit, kteří se rozhodli osamostatnit, musí žít ve velmi skromných podmínkách. Na vině je závratná cena nemovitostí i velmi vysoké nájemné. 

Zdroj: Benny Lam | Photographyofchina.com Právě proto si mladí nejčastěji pronajímají miniaturní byty. A nejen oni. V "coffin cublicles" žijí také starší lidé, nebo dokonce celé rodiny. Vzhledem k vysoké ceně nemovitostí v Hongkongu je však také nájemné těchto „obytných kobek“ velmi přemrštěné. A to v průměru pět a půl tisíce korun měsíčně.

Miniaturní byty nafotil Benny Lam

Na ty nejchudší Hongkongčany se zaměřil fotograf Benny Lam, který nafotil jejich neuvěřitelně malé příbytky. Na každém kousku jejich miniaturních bytů, z nichž některé nemají ani pět metrů čtverečních, je vměstnáno jejich veškeré vybavení. Na jednom místě mají ložnici, obývací pokoj, kuchyni, koupelnu, toaletu i úložné prostory.

Zdroj: Benny Lam | Photographyofchina.com „Když jsem se vrátil z focení, plakal jsem,“ vyznal se fotograf k pořízeným snímkům na svém facebookovém profilu.

Zdroj: Benny Lam | Photographyofchina.com Podle OSN jde o urážku lidské důstojnosti

V těchto bytech se často nachází také improvizované další patro, na kterém je postel. Příbytek těchto Hongkongčanů je často tak malý, že se v něm nedokážou postavit. K tomu, jak někteří Hongkončané bydlí, se vyjádřilo i OSN. Podle něj jejich miniaturní domovy představují urážku lidské důstojnosti.

Autor:
Publikováno: 3. 4. 2020 11:08 Nahlásit obsah