Tiplice není komár. Nezabíjejte ji, pokud vletí k vám domů

Tiplice není komár. Nezabíjejte ji, pokud vletí k vám domů Zdroj: Shutterstock

Tiplice vypadá na první pohled hrůzostrašně. Ovšem není se čeho bát. Když necháte v létě otevřené okno, často se stane, že tento “velký komár” přiletí i k vám domů. Tiplici však nikdy nezabíjejte, protože vám rozhodně neublíží. Raději ji chyťte třeba do hrnečku a vypusťte zase ven.

Tiplici nezabíjejte, je užitečná

Vlétla k vám domů tiplice a vy se bojíte, že vás může nepříjemně poštípat? Měli byste vědět, že tiplice není komár. Na rozdíl od komára jsou dospělé tiplice velmi užitečné. Proto zkuste přemoci strach, tiplici bezpečně chyťte a poté pusťte ven.

Při odchytu tiplice buďte obzvlášť opatrní. Pokud tohoto “velkého komára” chytnete hruběji za nohu, část jeho končetiny se snadno odlomí. U tiplice k tomu dochází proto, aby tento hmyz mohl snáze uprchnout.

Tiplice nesaje krev, živí se nektarem z květů

V Česku žije několik druhů tiplic. Nejznámější je tiplice obrovská, tiplice zelná, tiplice skvrnitá nebo tiplice bahenní. Tento nápaditě velký hmyz, který stavbou těla a dlouhýma nohama připomíná komára, však krev rozhodně nesaje. 

Zdroj: Shutterstock Tiplice se ve skutečnosti živí nektarem z květů a pomáhá tak rostlinám při jejich opylování. V jejím případě tedy zdání klame, protože je užitečná a samotnému člověku nikdy neublíží.

Podle čeho tiplici poznáte

Na dospělou tiplici nejčastěji narazíte v období od května do července, kdy se z larev líhnou dospělí jedinci. Tento pakomár je aktivní večer při soumraku. Jelikož jej přitahuje světlo, snadno k vám může vletět domů.

Délka těla tiplice se pohybuje od 2,7 do 4 centimetrů. Rozpětí křídel, která jsou mléčně zakalená, má 5,5 až 6,5 centimetrů. Pro tiplici jsou dále charakteristické dlouhé křehké nohy. Dospělá tiplici se živí výhradně tekutou potravou, tedy vodou a nektarem z květů.

Zdroj: Bylinkyprovsechny.cz, Wikipedia.org

Autor:
Publikováno: 20. 7. 2021 09:22 Nahlásit obsah