Plošné testování na koronavirus: Ministr Prymula jej plánuje spustit do dvou týdnů

Plošné testování na koronavirus: Ministr Prymula jej plánuje spustit do dvou týdnů Zdroj: Shutterstock.com

Ministr zdravotnictví Roman Prymula na svém oficiálním twitterovém účtu uvedl, že by chtěl do dvou týdnů spustit v Česku plošné testování na koronavirus. Začít se má v Uherském Hradišti, které je covidem-19 v tuto chvíli nejpostiženější. Prymula počítá i se zapojením praktických lékařů či pediatrů. Samotné testy mají být dobrovolné a bezplatné.

Při plošném testování je v plánu pomoc praktiků, pediatrů či mediků

“Plošné testování testem proti antigenu je velmi náročným projektem. Chceme zacílit prakticky na celou populaci České republiky. Nejsme schopni to udělat bez pomoci praktických lékařů, jejich sestřiček, mediků, absolventů či studentů jiných vysokých škol,” uvedl ve středu 14. října na svém Twitteru český ministr zdravotnictví Roman Prymula. 

Prymula počítá se spuštěním plošného testování do dvou týdnů, první na řadu by mělo podle jeho slov přijít Uherské Hradiště. Při tomto testování, které mnozí absolvují u svého praktického lékaře nebo pediatra, se plánují využít tzv. antigenní testy, nutný při nich bude výtěr z nosohltanu. 

Antigenní test je rychlejší, oproti PCR testu má ale nižší přesnost

Antigenní test dokáže odhalit části koronaviru na sliznicích. Ve srovnání s laboratorními testy PCR jsou levnější a rychlejší. Jejich výsledek je hotový za 15 až 30 minut, ovšem oproti testu PCR je antigenní test méně přesný. Jeho úspěšnost se pohybuje kolem osmdesáti procent.

Zdroj: Shutterstock.com “Antigenní testy nemohou mít srovnatelně dobrou citlivost, jako mají testy PCR, a na druhou stranu, my v tom našem prostředí potřebujeme poměrně rychle vyselektovat pozitivní jedince, kteří mají příznaky. Proto se domnívám, že tyto testy jsou vhodné. Abychom celý ten projekt podložili, že tady skutečně je srovnatelná účinnost obou těchto testů, tak proběhne pilotní projekt v lokalitě, která je v tuto chvíli velmi postižená, a to je Uherské Hradiště,“ sdělil dále Prymula, podle kterého by se pomocí antigenních testů mělo odhalit až 90 procent pozitivních lidí v populaci.

Plošné testování má být v Česku dobrovolné

České úřady plánují, že pořídí deset milionů sad antigenních testů. Jejich celková cena by se měla pohybovat kolem 3,5 miliardy korun. K této částce přibydou ještě náklady za distribuci testů.

Plošné testování má být dle Prymuly dobrovolné, lidé za antigenní test navíc nebudou nic platit. Český ministr zdravotnictví poukazuje, že bude velkým úspěchem, když se testování zúčastní alespoň šest milionů Čechů.

Autor:
Publikováno: 16. 10. 2020 12:06 Nahlásit obsah