Jasná – noc na Chopku i piknik v lanovce

Jasná – noc na Chopku i piknik v lanovce Zdroj: Tomáš Rucký

Slovenský Liptov je oblíbeným dovolenkovým regionem, přičemž mezi hlavní lákadla patří například „Liptovské moře“ nebo nespočet cyklotras a turistických tras křižujících Nízké Tatry. Naším cílem tu byla hlavně Jasná, kde jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli přenocovat na Chopku a nevynechali jsme ani exkluzivní piknik v lanovce.

Jasná je v zimě slovenskou královnou a také již známou pořadatelkou Světového poháru v Alpském lyžování. Lanovky se tu ovšem točí i v létě a turisty vyváží na Chopok ze severní i jižní strany. Naší startovní čárou tu byla Biela Púť, odkud nás vyvezla lanovka na Priehybu, kde jsme zrovna narazili na letní akci „Zbojníci na salaši Priehyba“. Bylo možné vidět na živo liptovské zbojníky například při tanci nebo při bičování a nechyběl ani další doprovodný a hudební program jako bylo vystoupení skupiny Hrdza nebo show dětské zpěvačky Hopi.

Zdroj: Tomáš Rucký Děti můžete na Priehybe zabavit hrou „Dobrodružství ovečky Valašky“, což je zábavně-vzdělávací stezka plná hádanek a úkolů a samozřejmě hlavně děti obeznamuje se zajímavostmi o ovečce Valašce. Stezka dobrodruhy hned na začátek zavede k salaši Priehyba, což je vůbec nejvýše položená salaš na Slovensku.

Zdroj: Tomáš Rucký Po cestě budete míjet také kuličkovou dráhu, která tu na notnou chvíli zabaví nejen děti. Kuličku si za 2 eura zakoupíte v kulatém baru přímo na Priehybe a můžete ji pak po kuličkové dráze spustit kolikrát jen chcete.

Zdroj: Tomáš Rucký Stezka vás nakonec dovede k samotné ovečce Valašce, takže si ji můžete prohlédnout na živo. Pro tyto ovečky je charakteristické, že všechny mají rohy a se svou fyzičkou se hodí právě do náročného terénu, jako jsou sjezdovky v Jasné. Navíc tu v létě spasou trávu a kopýtky správně zkypří půdu.

Zdroj: Tomáš Rucký Tyto zajímavosti jsme se dozvěděli přímo od milé slečny, která u oveček dávala mimo jiné pozor i na horské pyrenejské pejsky, které tu ovečky hlídají. Pejsky si tu můžete dokonce i pohladit, ale platí u nich jasné pravidlo – to oni si vyberou, jestli se od vás nechají pohladit. Mimochodem pejskové se rodí přímo u oveček, aby je už od narození cítili.

Zdroj: Tomáš Rucký Následně jsme se lanovkou nechali vyvézt až na Chopok, respektive na jeho úplný vrchol je potřeba od výstupu lanovky ještě nějaký ten krůček popojít, jde ale opravdu jen o pár minut chůze po kamenném chodníčku, takže to zvládne i babička s vnoučaty. Poměrně bez námahy se tedy dostanete do nadmořské výšky 2024 metrů a kolem sebe máte servírované výhledy nejen na nejvyšší vrchol Nízkých Tater Ďumbier, ale také na protější Vysoké Tatry.

Zdroj: Tomáš Rucký Tím, že vás lanovka v Jasné poměrně rychle dostane do nadmořské výšky přes 2 000 m, je ideální startovní čárou pro řadu vysokohorských túr, přičemž jste ušetření zdlouhavého nástupu do hor, jako tomu bývá například ve Vysokých Tatrách. Od výstupu lanovky na Chopku jste už prakticky rovnou na hřebenech Nízkých Tater a vydat se můžete na obě strany.

Zdroj: Tomáš Rucký My si udělali akorátní pěší výlet na nedaleký vrchol Dereše (2004 m.n.m.), který leží necelé 2 km od výstupu lanovky a cesta na něj zabere kolem 40 minut. Na Dereše vede vyskládaný kamenný chodníček, který sice není vhodný pro kočárky, je ale natolik pěkně vybudovaný, že ho opět zvládnou i děti, tedy nejde o nějaký náročný horský terén, ze kterého byste měli mít obavy. Výhledy vám navíc hřeben servíruje už v průběhu cesty, takže výstup na vrchol už je jen třešinka na dortu. U tohoto kamenného chodníčku tedy klidně můžeme použít staré dobré heslo „I cesta je cíl“.

Zdroj: Tomáš Rucký Jasná nabízí i nevšední zážitky, mezi které patří například „Noc na Chopku“, kterou jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli. Nocuje se přímo v hotelu Rotunda, tedy ve výšce 2004 metrů, čímž jde o nejvýše položený hotel ve střední Evropě. V rámci této noci pro vás v restauraci Rotunda přichystají také několika chodovou večeři, kdy si speciální meníčko vybíráte dopředu. V našem případě jsme si za předkrmy vybrali dobroty jako je ceviche z lososa a mango a hovězí tatarák se zkaramelizovanou cibulkou, za hlavní chod pak kuřecí steak, demi glace se zeleninou a lososa s konfitovanými bramborami zeleninou a bylinkovým máslem.

Zdroj: Tomáš Rucký Protože by byla škoda, se po večeři v takovéto nadmořské výšce zavřít na pokoj, byť hezký pokoj, využili jsme dlouhého letního večera a šli se ještě při soumraku projít po hřebeni. Sice nám mraky nepřáli, abychom zažili echtovní západ slunce, i tak byla ale obloha krásně zbarvená a na horské procházce v naprosto tiché krajině to ničemu neubralo.

Zdroj: Tomáš Rucký O to víc nám ovšem přálo ráno, kdy nás před pátou ranní začaly probouzet první ranní rozbřesky přímo v hotelovém pokoji. Ti největší lenochové tu mohou sledovat východ slunce prakticky z postele, ti aktivnější mohou vyjít ven na balkon, no a my jsme nelenili a vyrazili přivítat východ slunce rovnou před hotel a následně jsme si vyběhli i na Chopok. V tuto ranní hodinu jsme na Chopku byli opravdu jediní.

Zdroj: Tomáš Rucký V rámci „Noci na Chopku“ máte ráno v panoramatické restauraci Rotunda rovněž přichystanou pestrou snídani, takže po východu slunce můžete dát buď rovnou procházku po prázdných turistických cestách nebo šlofíka a následně můžete zamířit rovnou na dobroty. Samozřejmě opět s výhledem. Hotel Rotunda nabízí jen 3 pokoje, takže jde o docela intimní zážitek ať už u večeře, nebo při večerních a ranních procházkách.

Zdroj: Tomáš Rucký A na kolik vás takový zážitek vyjde? Noc v nejvýše položeném hotelu ve střední Evropě vyjde kolem 300 eur, přičemž v ceně máte dále 4-chodovou večeři, vývoz lanovkami nahoru a dolů, snídani a na pokoji je k mání kromě wifi také lahev prosecca. Pokud jste ovšem ubytovaní v nějakém z hotelů ze sítě Tatry Mountain Resort, máte k tomu vstup do aquaparků Tatralandia nebo Bešeňová zdarma.

Zdroj: Tomáš Rucký Aby exkluzivních a gastro zážitků v Jasné nebylo málo, můžete si tu letos nově vyzkoušet i tzv. Sky picnic, kdy pro vás na jižní straně Chopku připraví exkluzivní kabinku se sedačkami jako z obýváku a se stolem zdobeným prkýnkem se šunkami, sýry, zeleninou a mísou s ovocem. Obligátně tu nechybí ani lahev prosecca, samozřejmě je ovšem k dispozici i nealko jako jsou pomerančové nebo jablkové džusy. Sky picnic trvá cca 40 minut, můžete si ho objednat až pro 6 osob a cena na osobu vychází na 20 eur.

Zdroj: Tomáš Rucký Turistika a gastronomie se tu dá proložit ještě lehkým adrenalinem, kdy si v mezistanici Kosodrevina můžete zapůjčit horské káry a dát si dolů na Krupovou sjezd dlouhý 2,6 km. Jede se tu po šotolinové cestě, takže místy to občas zadrncá, místy můžete štěrkový povrch využít ke smykování do zatáček. 1 jízda dolů vyjde dospělého na 19 eur.

Zdroj: Tomáš Rucký Region Liptov je samozřejmě protkaný také řadou cyklotras. Abyste toho viděli co nejvíc za co nejkratší čas, doporučuji projet Kvačianskou dolinu. Na její začátek se klidně můžete dovézt autem, kde najdete zázemí s parkovištěm a dá se tu za 4 eura na den zaparkovat. Pak už na vás za každým rohem čeká nějaká zajímavost, jako je vodopád nebo vyhlídka. Jednou z prvních zastávek je tady vyhlídka nad 80 m hlubokou propastí.

Zdroj: Tomáš Rucký Následuje vyhlídka na Velkém Roháči, která je přírodního charakteru, takže musíte po svých ještě trochu proskákat horskou pěšinou a následně se před vámi vztyčí skalnatá věž, která je romanticky zasazená do krajiny a neproudí tu žádné davy turistů. Určitě nevynechte ani vyhlídku na Malém Roháči, která sestává z dřevěného chodníčku a vyhlídkové platformy.

Zdroj: Tomáš Rucký Cílem doliny může být buď vodopád Ráztoky nebo jen o pár minut bližší usedlost Oblazy-Mlyny. Nenechte se zmást slovem dolina, většina trasy se odehrává do kopce a teprve až finální úsek k Oblazy-Mlyny se jede z kopce – dá se buď strměji po kořenech nebo s pevňákem nebo kočárkem můžete objet delší, ale pohodlnější širokou cestou. Oblazy-Mlyny jsou pak technickou kulturní památkou, nicméně kvůli loňské přívalové vodě byl mlýn značně poničen, a i když momentálně není v provozu, je nadále přístupný za symbolický poplatek, který má napomoct obnově.

Zdroj: Tomáš Rucký Jízda Kvačianskou dolinou je poměrně do kopce, takže pokud byste raději něco trochu „houpavějšího“, ale o to delšího, můžete si projet Podtatranskou magistrálu, která je dlouhá 36 km a startuje rovněž v Kvačianech. Trasa končí v lokalitě Podbanské, vede celou dobu po zpevněné cestě a v průběhu nabídne výhledy na Liptov i tatranské štíty.

Zdroj: Tomáš Rucký Pokud se ubytujete v nějakém hotelu ze sítě Tatry Mountain Resort, máte na každý den pobytu zdarma lanovky v Jasné, a dále máte zdarma také vstup do aquaparků Tatralandia a Bešeňová, což se může leckomu vyplatit, protože celodenní vstup pro dospělého do Tatralandie vyjde obvykle na pokladně 39 eur. Oba dva aquaparky jsme navštívili, protože teplé letní počasí si o to maximálně říkalo a každý aquapark nabídne něco trochu jiného. Nás docela dostala právě Tatralandie, kterou jsme navštívili poprvé a na prvních pár hodin jsme byly jako malé děti, které nikdo nemohl dostat z tobogánů. Taková U-rampa ve mně bude rozhodně rezonovat ještě dlouho aneb nevěděla jsem, jak hlasitě se dá na nějaké vodní atrakci křičet. 

Zdroj: Tomáš Rucký Bešeňová je oproti Tatralandii o něco klidnější, respektive je tu o něco méně venkovních tobogánů, na druhou stranu zas nabídne například vlnobití, tobogánovou věž nebo koupání v termálních pramenech, kdy máte báreček rovnou ve vodě.

Zdroj: Tomáš Rucký V Bešeňové navíc můžete bydlet přímo u aquaparku v hotelu Akvamarín, který je prakticky s aquaparkem spojený chodbou. Právě Akvamarín patří do sítě hotelů Tatry Mountain Resort, tedy máte na každý den pobytu také vstup do aquaparku zdarma. Hotel má navíc i svůj vlastní bazén ve vnitřním dvoře, takže tím vytváří dovolenkové letní zázemí hlavně pro rodiny s dětmi. Pokoje jsou navíc vybavené kuchyňkou, což se s dětmi jistě také hodí. Jinak se tu ale servírují bohaté snídaně i večeře bufetovou formou.

Zdroj: Tomáš Rucký Pokud byste raději bydleli přímo v horách, je fajn tipem hotel Grand, který se nachází prakticky v hlavním zázemí v Jasné, tedy jen pár kroků od lanovky, takže to máte ráno do hor, coby kamenem dohodil. I tento hotel nabízí polopenzi a rovněž bazén, tentokrát ovšem vnitřní. My jsme v horkých letních dnech spíš ocenili venkovní wellness s ledovým přírodním jezírkem, které bylo obklopené saunami a horkými káděmi.

Zdroj: Tomáš Rucký Když už jsme u toho koupání, nelze samozřejmě opomenout Liptovská Mara, tedy vodní přehrada často přezdívaná jako Liptovské moře, protože s rozlohou 27 km² je skutečně rozsáhlá. V těchto letních dnech má navíc příjemnou teplotu, takže se dá vesele koupat i tady.

Zdroj: Tomáš Rucký

Jasná v kostce:

Vzdálenost z Prahy                                                                           512 km (cca 6 hod)

Vzdálenost z Brna                                                                             310 km (cca 4 hod)

Vzdálenost z Olomouce                                                                    273 km (cca 3,5 hod)

Zpáteční jízdenka na Chopok                                                           31 – 33 eur *

1 jízda horské káry                                                                            19 eur

Sky picnic                                                                                         20 eur/os.

Web Liptov                                                                                       www.visitliptov.sk

Web Jasná                                                                                                     www.jasna.sk

Web Tatralandia                                                                                www.tatralandia.sk

Web Bešeňová                                                                                   www.besenova.com

Aktuální informace o počasí                                     www.snow.cz/stredisko/235-jasna-chopok

*Ceny jsou flexibilní a závisí na klimatických podmínkách, vytíženosti střediska apod.

Zdroj: Tomáš Rucký V Jasné jsme reportovali v helmách a brýlích značky SMITH, na e-biku STEVENS s pružením FOX, řetězem KMC a vložkami do kol TANNUS od firmy CYKLOŠVEC.

Zdroj: Tomáš Rucký Galerie Slovenský Liptov - galerie 2024 Slovenský Liptov - galerie 2024 Prohlížet galerii

Autor:
Publikováno: 12. 8. 2024 14:59 Nahlásit obsah