Proč nespat na pravém boku: Zpomalujete proudění lymfy a zaděláváte si na pálení žáhy

Proč nespat na pravém boku: Zpomalujete proudění lymfy a zaděláváte si na pálení žáhy Zdroj: Shutterstock.com

Abychom mohli fungovat, je pro nás životně nezbytný spánek. V průběhu noci se naše tělo regeneruje a čerpá energii do dalšího dne. Nezáleží pouze na délce spánku a pravidelnosti vašeho spánkového režimu. Velmi důležitá je také poloha, kterou při spánku zaujímáte. Vyhnout byste se přitom měli spaní na pravém boku. Z jakého důvodu?

Spaní na pravém boku jako nevhodná spánková poloha

Pokud rádi spíte na pravém boku, měli byste dobře zvážit své spánkové zvyklosti. Spousta zdravotních obtíží, které vás v průběhu dne trápí, totiž může souviset s nevhodnou polohou při spánku. Čím vás konkrétně může spaní na pravém boku potrápit?

Může se u vás objevit nepříjemné pálení žáhy

Když budete spát na pravém boku, hrozí vám zejména pálení žáhy neboli GERD (Gastroesophageal Reflex Disease). Pokud je pálení žáhy váš věčný problém, spaní na pravém boku jej může ještě zhoršit.

Při spaní na pravém boku totiž často dochází k tomu, že žaludeční kyseliny a další obsah žaludku vstupují zpátky do jícnu. Z toho důvodu vás může nejen začít pálit žáha, budete mít rovněž špatný dech, budete cítit chuť žaludečních kyselin v ústech a případně vás zaskočí i nepříjemná bolest na hrudi.

Zdroj: Shareably.net Co je lepší? Pokud chcete zmírnit pálení žáhy nebo se této nepříjemnosti zcela vyhnout, spěte na levé straně. Tato spánková poloha napomůže tomu, aby se obsah žaludku nevracel zpátky do jícnu, a rovněž vám zajistí lepší trávení.

Hůře vám v těle proudí krev a zbytečně zatěžujete své srdce

Proudění krve v našem těle je ovlivněno gravitací. Spíte-li na pravém boku, krev vám v těle hůře proudí. Lehněte si raději na levou stranu - v důsledku gravitace bude krev do srdce proudit mnohem snadněji. Spaní na levé straně navíc díky gravitaci představuje pro naše srdce mnohem nižší pracovní zátěž.

Lékaři doporučují, aby se na levé straně pokusily spát i těhotné ženy. Podpoří tím průtok krve ve svém těle i v těle plodu, a navíc díky této spánkové poloze jejich těla přijmou nejvyšší možnou dávku kyslíku.

Zdroj: Shutterstock.com Zpomalujete proudění lymfy ve svém těle

Při spaní na pravém boku rovněž dochází ke zpomalení lymfatického systému. Aby tento jedinečný čisticí systém, který z našeho těla vylučuje toxiny a posiluje naši obranyschopnost, opět pracoval na plný výkon, lehněte si raději na levý bok. Levá strana je totiž dominantní stranou lymfy. Díky spaní na levém boku bude lymfatický systém pracovat na plné obrátky, díky čemuž se vaše tělo lépe zbaví toxických a odpadních látek, které se v něm v průběhu dne nahromadily.

V jaké poloze nejraději spíte? Napište nám své spánkové zvyklosti do komentáře.

Autor:
Publikováno: 20. 2. 2020 10:00 Nahlásit obsah