Změna času ze zimního na letní 2024: Hodinky budeme muset posouvat nejméně další dva roky

Změna času ze zimního na letní 2024: Hodinky budeme muset posouvat nejméně další dva roky Zdroj: Shutterstock

Zanedlouho nás opět čeká změna zimního času na čas letní. Znamená to tedy, že si ručičku na hodinkách budeme muset posunout o hodinu zpátky a během posledního březnového víkendu se vyspíme o jednu hodinu méně. Dobrou zprávou však je, že od roku 2026 může být všechno úplně jinak.

Kdy se mění čas 2024?

Přechodu ze zimního času na letní čas se v letošním roce dočkáme v neděli 31. března v 2:00 ráno. Právě tehdy posuneme hodinové ručičky na 3:00. Znamená to tedy, že si při této změně na letní čas 2024 pospíme v neděli 31. března o jednu hodinu méně.

Letní čas potrvá do neděle 27. října 2024. V tento den opět dojde ke změně letního času na čas zimní. Toto střídání času už spoustě lidem pořádně leze na nervy, několik let to však ještě budeme muset vydržet.

Zdroj: Shutterstock Konec střídání času by měl přijít v roce 2026

Nesouhlasíte se střídáním času? V tom případě vás pravděpodobně potěší zpráva, že poslední změna času by měla v rámci Evropské unie přijít v roce 2026. Evropská komise totiž vydala eurosměrnici, která stanovuje konec střídání zimního a letního času právě na rok 2026. Tuto eurosměrnici zveřejnila na svém úředním věstníku.

Hodinky jsme už neměli posouvat v roce 2019

Anketa ohledně střídání času se v zemích Evropské unie uskutečnila už v roce 2018. Tehdy se více než 80 procent dotázaných vyjádřilo, že je pro zrušení střídání času. Ve státech Evropské unie mělo původně dojít ke zrušení střídání času už v roce 2021. Tento plán byl však odložen hlavně kvůli pandemii covidu. 

Některé státy Evropské unie, například Řecko, Portugalsko nebo Maďarsko, jsou však proti zrušení střídání času. Státy EU se rovněž zatím neshodly na tom, který čas (zda letní, či zimní) by měl být po případném zrušení střídání času tím standardním.

Zdroj: Finsider.sk, Femm.interez.sk
Autor:
Publikováno: 27. 2. 2024 13:35 Nahlásit obsah