Trápí vás neměnný úbytek na vaší váze? Problémem může být i tohle

Trápí vás neměnný úbytek na vaší váze? Problémem může být i tohle Zdroj: Shutterstock

Vyzkoušeli jste už téměř všechno, a přesto se vám nedaří zhubnout? Jak se může stát, že člověk, který pravidelně cvičí a stravuje se zdravě, nehubne? Co za tím ve skutečnosti stojí?

Říká se, že méně je někdy více a to platí i co se týče hubnutí. Pochopitelně, že ten, co se snaží nějaké to kilo zhubnout, ví, že základem je nastavení správného jídelníčku certifikovaným výživovým poradcem nebo pravidelný přísun menších porcí jídla. Pokud je tohle u vás v pořádku a denně si dopřejete pět menších jídel rozdělených do celého dne, a i přesto se vytoužené výsledky nedostavují, může za to paradoxně cvičení.

Nejprve je důležité si zjistit, zda aktivita, kterou jste si vybrali, je pro vás ta správná a vyhovující. Někdy může být i chyba ve špatné kombinace více druhů cvičení, které k sobě jednoduše nepatří. Nejlepší a zároveň i nejefektivnější kombinací je posilování spojené s kardio cvičením.

Pokud i v tomto případě děláte vše správně a váš tréninkový plán máte dokonce na míru sestavený, ačkoliv to zní velmi podivně, za nehubnutím může „přetrénovaný“ organismus. Právě tento stav může mít za následek stres, který dlouhodobě vede k ukládání tuku v oblasti bříška.

Zdroj: Shutterstock.com

Když totiž nedáte svému tělu chvilku odpočinku, hladina adrenalinu a kortizolu ve vašem těle vzroste, což zapříčiní, že najednou pocítíte obrovský příval energie. Ta bude sice pro vás zezačátku vítaná, ovšem postupem času se mohou objevit problémy s nespavostí a pokaždé, když z nějakého důvodu budete muset jeden ze svých tréninků vynechat, budete mít výčitky svědomí, které povedou právě ke zmiňovanému stresu. Pokud tedy cvičíte každý den nebo i několikrát denně, může za vaším stagnováním váhy právě intenzita cvičení, při které si nedokáže vaše tělo odpočinout, což je také důvod, proč jste například neustále nemocní.

Jak tedy poznat „přetrénovaný“ organismus? Po cvičení v žádném případě nejsou žádoucí pocity na zvracení, dušení, vyčerpanost či jakékoliv obdobné pocity. Po cvičení byste měli být zadýchaní, svalově unavení, avšak stále byste ze cvičení měli mít dobrý pocit.

Odborníci doporučují cvičit maximálně jen pět dní v týdnu a nepřeceňovat své síly. Také uvádějí, že příliš častým cvičením si můžete přivodit hormonální nerovnováhu, častěji budete nervózní a celkově vaše tělo připravíte o spoustu energie.

Naslouchejte tedy svému tělu, a pokud již nemůžete, klidně si bez výčitek odpočiňte. Při hubnutí je také důležité, abyste se cítili dobře a pohodlně, v žádném případě vás nemá cvičení stresovat.

Autor:
Publikováno: 31. 1. 2023 15:06 Nahlásit obsah