Jak snadno poznat, že je váš partner manipulátor?

Jak snadno poznat, že je váš partner manipulátor? Zdroj: Shutterstock

Ačkoliv to na první pohled nevypadá, postupem času, jakmile opadnou růžové brýle zamilovanosti, může nám dojít, že žijeme s někým, kdo námi pomalu ale jistě manipuluje.

Najednou prozřeme a všimneme si, že se snažíme partnerovi vyjít za každou cenu vstříc. Děláme vše, co si jen usmyslí, avšak nic nám není vraceno stejnou mincí. Zkušení manipulátoři dokážou se svým partnerem či partnerkou manipulovat i dlouhé roky, aniž by si toho jejich drahá polovička vůbec všimla.

Je ale důležité se na věc podívat i jiným pohledem. Každý z nás ve vztahu do jisté míry manipuluje druhou osobou. Například když chcete, aby váš přítel něco v domácnosti udělal, snažíte se to říct takovým tónem, aby nemohl odmítnout a věřte, že na tom není vůbec nic špatného. Jistá míra manipulace do lidských vztahů jednoduše patří. Ale co když žijeme s někým, kdo řídí každý náš krok a vedle koho vlastně ani nevíme, kdo sami jsme?

Dokonalým příkladem manipulátora je osoba, která si svým chováním snaží zvýšit své pošramocené sebevědomí. Díky pomalým, ale významným manipulacím postupně začne svou partnerku ovládat, a tím získává pocit, že je významný a nenahraditelný. Začíná se cítit jako někdo, bez koho by jeho přítelkyně či manželka již nadále nemohla existovat a byla by bez něj bezradná. Na druhou stranu manipulátorem nemusí být nutně pouze váš partner, může dokonce jít třeba o vašeho otce nebo jiného člena rodiny.  

Zdroj: Shutterstock

Jak poznat manipulátora?

  • Snaží se u vás navodit pocit viny. Chce, abyste se cítila nepříjemně, avšak zároveň chce od vás slyšet, co k němu cítíte.
  • Přenáší svou vlastní zodpovědnost na vás a z té své se snaží vymluvit jakýmkoliv způsobem.
  • Nic co řekne, nebo udělá, není jednoznačné. Své chování, názory i city mění podle situace, která mu zrovna vyhovuje.
  • Vyvolává ve vás i u jiných osob podezřívavost, nedůvěru, neshody a žárlivost. Za každou cenu chce mít situaci pod kontrolou a je schopen si začít i vymýšlet, aby potvrdil svá tvrzení.
  • Nikdy nepřizná chybu. Sám sebe staví do pozice oběti, která vůbec za nic nemůže. Dělá to však jen proto, že chce, aby jej ostatní litovali anebo si ani svou chybu nechce přiznat.
  • Když něco řeknete a můžete to myslet sebelíp, váš výrok překroutí tak, abyste vy byla ta nejhorší a on se opět stane vytouženou obětí.
  • Nemá problém zahrnout vás nejrůznějšími dary. Dělá to ale jen proto, aby si vás zavázal a vy mu musela koupit něco obdobného, a když tak neučiníte, dokáže se i urazit.
  • Dokáže vás svými činy a slovy přimět dělat věci, které byste sama od sebe nikdy neudělala.

Řešení této situace se může pro nezasvěcené zdát velmi jednoduché – stačí přece od něj odejít. Jenže ono se to mnohem snadněji řekne, než udělá. To, že od manipulátora odejdete, ještě neznamená, že je všemu konec. Dokáže ve vás vyvolat pocity, že za všechny problémy ve vašem vztahu můžete vy, nikoliv on. Dokonale umí vyvolávat pocit viny a studu, navíc pokud jste s takovýmto člověkem žila několik let, postupně začal podrývat vaše sebevědomí, což vám v tomto nesnadném rozhodnutí zcela jistě vůbec nepomůže.

Autor:
Publikováno: 3. 9. 2021 14:00 Nahlásit obsah