Ideální vlhkost v bytě: V zimě si na ní dejte extra záležet

Ideální vlhkost v bytě: V zimě si na ní dejte extra záležet Zdroj: Shutterstock

Chcete v zimním období předejít ve svém domě či bytě zamlžování oken, tvorbě plísní a podpořit zároveň své zdraví? V tom případě mějte doma pod kontrolou vlhkost vzduchu. Jaká je ideální vlhkost v bytě v zimním období? Na tuto otázku se rozhodně vyplatí znát odpověď.

Ideální vlhkost vzduchu v bytě a domě: Jak je to v zimě a jak v létě?

V zimním období by se měla vlhkost vzduchu v bytě či domě pohybovat mezi 45 až 60 procenty. V letním období je pak ideální vlhkost v bytě či domě mezi 40 až 55 procenty. Pamatujte na to, že vlhkost vzduchu by u vás doma neměla nikdy klesnout pod 40 procent, anebo stoupnout nad hranici 60 procent. Abyste měli vlhkost vzduchu skutečně pod kontrolou, používejte doma vlhkoměr.

Rizika suchého vzduchu

Pokud doma v zimním období zatápíte krbem či kamny nebo topíte na příliš vysokou teplotu, pravděpodobně budete bojovat se suchým vzduchem. Za příliš suchý vzduch se považuje relativní vlhkost, která nepřesahuje 35 až 40 procent.

Co hrozí, jestliže máte doma suchý vzduch? Vysušování pokožky i sliznic dýchacích cest. To s sebou může přinést nepříjemné škrábání v krku nebo pokašlávání. Vyschlé sliznice dýchacích cesty představují navíc ideální bránu pro vstup nejrůznějších infekcí.

Zdroj: Shutterstock Tipy, jak zvýšit vlhkost vzduchu

Máte doma příliš suchý vzduch? V tom případě můžete vlhkost v bytě či domě zvýšit hned několika způsoby. Velmi nápomocny vám budou zejména zvlhčovač vzduchu nebo aromalampa. Ke zvýšení vlhkosti v bytě přispějí také pokojové rostliny nebo obyčejná miska naplněná vodou.

Nadměrná vlhkost v bytě podporuje vznik plísní

Jestliže máte v zimě relativní vlhkost vzduchu v bytě č domě vyšší než 60 procent, rozhodně ji neváhejte snížit. Nadměrná vlhkost vzduchu je totiž živnou půdou pro množení roztočů a plísní, které často přispívají i ke vzniku alergií. Vysoká vlhkost se projevuje také orosenými okny, vlhkými stěnami často pokrytými plísněmi, drolením omítky nebo zatuchlým vzduchem.

Zdroj: Shutterstock Tipy, jak snížit vlhkost vzduchu

  • Používejte odvlhčovače - elektrické i na tablety.
  • Pravidelně větrejte.
  • V zimním období dostatečně topte.

  • Nesušte doma prádlo.
  • Při vaření používejte poklice a mějte zapnutou digestoř.
  • Mějte doma co nejméně pokojových rostlin.
  • Po osprchování zavřete dveře od koupelny.

Zdroj: Proalergiky.cz, Novinky.cz, Ceskestavby.cz

Autor:
Publikováno: 24. 2. 2023 09:35 Nahlásit obsah