Lhaní ve vztahu: Kdy partnerovi neříkat pravdu?

Lhaní ve vztahu: Kdy partnerovi neříkat pravdu? Zdroj: Shutterstock.com

Obecně se říká, že lhát ve vztahu se nemá, abyste nenabourali partnerovu důvěru. Ve skutečnosti však můžete lhát i pro dobro svého vztahu. Pokud tedy použijete malé lži, které pozitivně ovlivní vaše harmonické soužití s partnerem. Ve kterých případech tedy máte dovoleno svému partnerovi lhát, nebo mu alespoň o dané věci vůbec neříkat?

Bílá neboli prosociální lež: Lež, která posiluje vztah

Ať si to připustíte nebo ne, lež bývá součástí každého partnerského vztahu. Hranice mezi prospěšnou lží a lží, která může váš vztah zničit, je velmi tenká. Proto byste se ji měli naučit rozeznávat. Spousta lidí, kteří spolu žijí ve spokojeném a dokonalém partnerském vztahu či manželství, vám potvrdí, že do skutečného vztahu patří také ústupky a mnohdy i zastírání skutečných pocitů a pravdy.

Zdroj: Shutterstock.com Psychologové v tomto smyslu mluví konkrétně o bílé neboli prosociální lži. Jde podle nich o drobnou lež, která posiluje vztah. Ten, kdo ji používá, není špatným partnerem. Naopak je dle psychologů empatický a milý a na tom druhém mu opravdu ze srdce záleží.

V případě bílé lži tak lidé ve vztahu neříkají pravdu proto, aby svůj protějšek ochránili. Naopak v případě špatné lži (týkající se třeba zatloukání nevěry) se snaží ochránit jenom sami sebe. Ve kterých případech tedy máme povolení lhát?

Když nechceme partnerovi ublížit svými pocity

Ve vztahu si často partneři neříkají o svých niterných pocitech. O tom, co zažívají, nemluví nahlas. Když se nás partner zeptá, jak se cítíme, často mu neřekneme pravdu a raději mu odpovíme, že je nám dobře. Máme za to, že by mu to mohlo ublížit nebo pořádně vykolejit ve chvíli, kdy je to pro něj nejmíň vhodné.

Zdroj: Shutterstock.com

Když se partnera nechceme dotknout kvůli maličkosti

Sluší mi to v těch šatech? Nepřibrala jsem? Nemám moc velké břicho? Nemám hrozné vlasy? Tak toto jsou typicky ženské otázky, jejichž odpověď je jasně daná. Jestli muž nechce, aby byla jeho partnerka dotčená, odpoví jí tak, aby ji potěšil. I když to tak úplně nemyslí vážně. Správně zvolená odpověď je však v zájmu jejich spokojeného partnerského vztahu.

Když nemluvíme o jistých věcech, abychom měli ve vztahu klid

Partneři si často neříkají o maličkostech, které by je mohly zbytečně podráždit. Chtějí mít zkrátka ve vztahu klid a nechtějí, aby se do jejich harmonického soužití dostal konflikt. O čem konkrétně se tedy ve vztahu vyplatí pomlčet?

  • Nemluvte do detailů o svých bývalých láskách.
  • Nesvěřujte se partnerovi s počtem svých sexuálních partnerů.
  • Nevyjmenovávejte partnerovi všechny jeho drobné nedostatky. Žádný z nás není dokonalý.
Autor:
Publikováno: 3. 10. 2019 12:24 Nahlásit obsah