Alkohol mění osobnost člověka: Jaký druh "opičky" máte, když se napijete?

Alkohol mění osobnost člověka: Jaký druh "opičky" máte, když se napijete? Zdroj: Shutterstock

Je to jasné, jako facka. Přesvědčili jste se o tom možná sami na sobě nebo tento problém vidíte na lidech kolem sebe: Alkohol mění osobnost člověka. Během následujících vánočních svátků a silvestrovských oslav potečou alkoholické nápoje plným proudem. A každý bude na alkohol reagovat jinak. S jakými druhy "opiček" se tedy můžete setkat?

Čtyři typy opilých osobností: Která jste vy?

Stačí pár skleniček alkoholu a už se z vás může stát někdo jiný. Že i lehčí opilost s vaší osobností udělá velké divy, si často nevšimnete vy sami, ale spíš vaše okolí. Právě z tohoto zjištění vycházela také Rachel Winogradová z Missourské univerzity, která na základě svého výzkumu přišla s rozdělením celkem čtyř typů opilostí. Tyto specifické "opičky" přitom označila podle známých postav nebo osobností. Poznáte se mezi nimi?

Zdroj: Shutterstock

Osobnost typu 1: Ernest Hemingway

Ernest Hemingway kdysi napsal, že může "vypít libovolné množství whisky, aniž by se opil". Když máte tento druh opičky, můžete si jenom pogratulovat. Vaše osobnost se mění minimálně, stále si zachováváte svůj intelekt i racionální myšlení. Velkým pozitivem je, že tento druh opilosti se vyskytuje nejčastěji (ve 30 až 40 procentech) a lidé, kteří patří do této skupiny, se v budoucnu zpravidla nepotýkají s alkoholismem.

Osobnost typu 2: Pan Hyde

Podle výzkumu Rachel Winogradové je druhým nejčastějším typem opilosti pan Hyde (až 20 procent). Když člověk požitím alkoholu trpí tímto druhem opilosti, je to hodně nepříjemné hlavně pro jeho okolí. Osobnost typu pana Hyda v opilosti ukazuje svoje horší, temnější já. Je méně příjemný až nepřátelský a agresivní, jeho intelekt i racionální myšlení opilostí velmi upadá. A často má velké sklony k alkoholismu.

Zdroj: Shutterstock

Osobnost typu 3: Zamilovaný profesor

Tento typ osobnosti odkazuje na romantickou komedii, kterou asi všichni dobře znáte a v níž si zahrál hlavní roli Eddie Murphy. Jak tento typ osobnosti, ke kterému se řadí až 20 procent lidí, reaguje na alkohol? Večer - ještě za střízliva - začíná jako tichý introvert. Skleničku po skleničce se v něm však probouzí jeho extrovertní já, stoupá mu kuráž a klesá svědomí. Je velmi přátelský a rozverný, i když se může chovat celkem riskantně. Tento typ osobnosti není zpravidla spojován s alkoholismem.

Osobnost typu 4: Mary Poppinsová

Když se člověk tohoto typu osobnosti opije, je velmi příjemný, přátelský a vstřícný. Tato osobnost, do níž spadá zhruba 15 procent lidí, má tyto rysy i za střízliva. Stejně jako v případě Ernesta Hemingwaye se u osobnosti typu Mary Poppinsové příliš nemění její intelekt ani racionální myšlení. Osobnost typu Mary Poppinsové se od méně příjemného Ernesta Hemingwaye odlišuje především svou "sladkou opilostí". Tato osobnost je protipólem Hyda, a tak si dokáže celou noc udržet svou zodpovědnost.

Autor:
Publikováno: 4. 10. 2021 13:18 Nahlásit obsah