Podle vědců muži stresují své ženy více než děti. Jak je to možné?

Podle vědců muži stresují své ženy více než děti. Jak je to možné? Zdroj: Shutterstock.com

V dnešní době, kdy finančně musí rodinu podporovat nejenom muži, ale také ženy, se může stát, že právě manželka a zároveň maminka se někdy cítí vyčerpaně. V takovém případě je na místě, aby si manželé byli v domácích pracích rovni, mnohdy to tak ale bohužel není.

Ve výsledku je totiž úplně jedno, zda žena vykonává více či méně fyzicky náročnou práci, jakmile má přijít domů, kde ji čeká ještě spousta povinností včetně starosti o děti, může na ni dopadnout míra stresu, která vede k dlouhodobějším problémům. Mateřství a péče o děti je už tak pro ženu velká zodpovědnost, se kterou by jí měl její partner pomoci natolik, aby síly byly vyrovnané. Jenže jak uvádějí odborníci, právě partneři jsou ti, kteří způsobují ženám dvakrát více stresu než jejich děti.

Tímto problémem se zabýval i průzkum televizního pořadu Today, kterého se zúčastnilo 7 000 matek. Průměrná maminka tak podle tohoto průzkumu hodnotí svůj každodenní stres na hranici od 1 až po 10 číslicí 8,5. Následně 46 % respondentek uvedlo, že právě za tuto míru stresu mohou více jejich manželé než děti, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Zdroj: Shutterstock.com Velmi zajímavým poznatkem vědců z Padovské univerzity byl také fakt, že ačkoliv je úmrtí jednoho z partnerů velmi bolestivá věc, muži po odchodu své manželky mohou fyzicky strádat, kdežto ženy, když se musejí vypořádat se smrtí svého partnera, se stanou odolnější, jsou silnější, lépe zvládají stres a depresi. Je to nejspíše z toho důvodu, že vědí, že již není nikdo, na koho by se, co se týče chodu domácnosti, mohly spolehnout a jsou na to samy.

Ještě za dob našich babiček bylo zcela normální, když žena zůstala doma, starala se o domácnost a její manžel obstaral finance. Dnes je to však úplně jinak a od toho by se mělo odvíjet rovnoměrné rozdělení povinností. Pokud tedy máte pocit, že jste také jedna z žen, které partner dostatečně nepomáhá, promluvte si s ním a zkuste se domluvit na kompromisu, který bude vyhovovat vám oběma.

Někdy totiž není problém zakořeněn u muže, všeobecně muži chtějí být dobrými manželi a otci, spíše žena dostatečně svému partnerovi nedůvěřuje, aby mu svěřila na starosti podstatné věci, což může být také velká chyba. Je potřeba si uvědomit, že i vy máte právo na volnou chvilku, kterou strávíte podle svých představ a trochu té zodpovědnosti přenesete na svého manžela či přítele, který to jistě ocení.

Autor:
Publikováno: 23. 2. 2021 15:04 Nahlásit obsah