První pomoc při bodnutí včelou, vosou nebo sršněm: Nepoužívejte pouze cibuli
Každé léto si odnášíme alespoň jedno včelí nebo vosí bodnutí. Složení jedu tohoto blanokřídlého hmyzu, ke kterému patří i čmeláci či sršně, je různé. Vaše tělo však bude na bodnutí reagovat vždy. Pokud nejste alergici, nastane u vás klasická reakce. I tak není od věci znát první pomoc při bodnutí včelou, vosou či sršněm, která zmírní bolest i otok.
Riziko bodnutí včelou či vosou je během léta poměrně vysoké
Během léta se zvlášť s takovými včelami a vosami potkáváme na každém kroku. Riziko, že nás tento blanokřídlý hmyz bodne, je tedy docela vysoké. Taková včela na vás zaútočí pouze tehdy, pokud cítí nebezpečí. Velmi mírumilovným blanokřídlým hmyzem je také čmelák, jehož bodnutí je pouze výjimečné.
Naopak vosy a sršně jsou známy svou agresivitou. Nejagresivnější přitom bývají koncem léta a začátkem podzimu. Nemáchejte tedy před nimi a ani se po nich neohánějte. Velkým varováním by pro vás měla být rovněž skutečnost, že tento hmyz vás může (na rozdíl od včely) bodnout i několikrát po sobě.
První pomoc při štípnutí blanokřídlým hmyzem
Jestli nejste alergičtí na bodnutí blanokřídlého hmyzu, i tak na něj může vaše tělo reagovat napuchnutím a zvýšenou bolestivostí v oblasti rány. Jak byste tedy měli po štípnutí včelou nebo vosou postupovat?
1. Odstraňte žihadlo a vyčistěte ránu
Ránu po bodnutí blanokřídlým hmyzem nejprve omyjte čistou vodou. Jestli vás ale štípla včela, nejprve v místě vpichu odstraňte žihadlo pomocí pinzety nebo nehtů a pak ránu dočistěte.
2. Přiložte na místo vpichu něco kyselého
Osvědčená babská rada říká, že po bodnutí včelou nebo vosou byste měli na místo vpichu přiložit něco kyselého. Skvěle fungují nejen kolečka čerstvé cibule. Pomůže vám také bavlněný odličovací tampon namočený v jablečném či lihovém octu nebo polovina citronu. Jste-li zrovna v přírodě, vymačkejte si na místo bodnutí šťávu z jitrocele nebo řebříčku a dále si těmito celými bylinkami přeložte ránu.
3. Bolavé místo chlaďte ledem či gelovými polštářky
Abyste se zbavili bolesti a otoku, místo vpichu také chlaďte. Ideálně sáčkem s kostkami ledu nebo mraženou zeleninou. Pomohou vám i speciální gelové polštářky, které dejte nejprve chladit do mrazničky.
4. Sáhněte po aloe vera, propolisu či medu
V létě se vám vyplatí, když si pořídíte zásobu gelu z aloe vera. Tento přípravek vám uleví nejen při spálení od sluníčka. Využijete jej právě po štípnutí či bodnutí hmyzem. Gel z aloe vera má totiž chladivé účinky a dokáže dále zmírnit otok a bolest.
Dalším přírodním lékem, který hojí hmyzí bodnutí, je propolisová mast nebo propolisová tinktura. Jestliže tyto přípravky nemáte doma, můžete na místo vpichu nanést alespoň klasický med.