Chcete být šťastnější? Přestaňte tolik plánovat a buďte spontánní

Chcete být šťastnější? Přestaňte tolik plánovat a buďte spontánní Zdroj: Shutterstock.com

Máte každý svůj víkend, kdy se věnujete partnerovi, domácnosti, cestování nebo dětem, naplánovaný do nejmenších detailů? Jestli ve svém životě plánujete skoro všechno, šlapete si tím podle vědců z Ohio State University po štěstí. Chcete-li být šťastní, už tolik neplánujte a vneste do svého života trochu spontánnosti. Jaký je tedy klíč ke štěstí?

Detailní plánování volného času? Zabiják štěstí

Vědci z Ohio State University došli k zajímavému zjištění. Na základě svého výzkumu dospěli k tomu, že pokud chcete být šťastní, měli byste zapomenout na detailní plánování svého volného času. Podle nich je klíčem ke štěstí spíš spontánnost a případně hrubé plánování nežli pevné a časově vymezené plány.

Zdroj: Shutterstock.com Pokud své volnočasové aktivity plánujete velmi striktně – ať už jde o párty, výlety, sportování, návštěvu kina nebo kafe s kamarádkou – jistě jste si všimli, že jejich plnění mnohdy berete jako pracovní povinnost. Navíc to ve vás vyvolává i větší pocit zodpovědnosti, a to nejen k sobě, ale i k ostatním, které jste zahrnuli do svých plánu.

Slevte ze svého plánování: Přinese vám to radost, štěstí a spokojenost

Zkuste proto ze svého detailního plánování slevit. Přinese vám to větší pocit radosti, štěstí a spokojenosti. Ve svém volném čase se snažte řídit zejména následujícími pravidly. Díky nim navíc nehrozí, že budete zbytečně nervózní a pod stresem. A to kvůli tomu, že nestíháte, co jste si vytyčili.

1. Hodiny jsou váš nepřítel

Svůj volný čas si rozhodně neplánujte dle aktivit, kterým určíte přesný začátek a konec. Když se budete dívat na hodinky a stále kontrolovat, kolik času vám ještě zbývá do konce, danou činnost si mnohem méně užijete a budete z ní mít daleko menší radost.

2. Jestli musíte plánovat, udělejte to pouze zhruba

Chcete si o víkendu vyrazit na výlet? Rozhodně si nevytyčte, že s partnerem vyjedete ráno v 8:00. Raději si řekněte, že vyrazíte po snídani. Ve svém volném čase byste měli tímto způsobem přistupovat i k dalším činnostem. Další věci tak můžete udělat „po obědě“ nebo „po práci“.

Zdroj: Shutterstock.com

3. Nechte si chvíli na výdech

Domácí práce, výlet s rodinou, schůzka s kamarádkou. I tak může vypadat váš volný čas. Tyto jednotlivé aktivity si ovšem ani zhruba neplánujte těsně po sobě. Poslední dvě jsou jistě příjemné aktivity, nechte si ale mezi nimi libovolné volno, ať na ně nezačnete pohlížet jako na povinnosti, a naopak si je plně užijete.

4. Zaměřte se na teď

Když ve svém volnu vykonáváte nějakou příjemnou aktivitu, zaměřte se na teď a tady. Snažte se zamezit tomu, aby vám hlavou probíhalo, co vás dnes ještě čeká.

Autor:
Publikováno: 16. 4. 2019 11:00 Nahlásit obsah