Mezinárodní gesto pro oběť násilí #signalforhelp zachránilo život 16leté dívce. Naučila se ho na TikToku

Mezinárodní gesto pro oběť násilí #signalforhelp zachránilo život 16leté dívce. Naučila se ho na TikToku Zdroj: Pixabay

Mezinárodní gesto #signalforhelp, které v dubnu 2020 vytvořila nezisková organizace Canadian Women's Foundation, zachránilo v americké Severní Karolíně život 16leté unesené dívce. Pomocí tohoto gesta, které se naučila na TikToku, dívka uvězněná v autě upozornila projíždějící motoristy, že potřebuje pomoc.

Gesto #signalforhelp poznal jeden z projíždějících řidičů

Zmizení 16leté teenagerky z amerického města Asheville ohlásili její rodiče v úterý 2. listopadu. O dva dny později dostali policisté z Kentucky hlášení o dívce v nesnázích, která na dálnici cestovala v dodávce a která na projíždějící motoristy ukazovala mezinárodní gesto pro oběť násilí #signalforhelp.

Jeden z řidičů toto gesto, které již několik měsíců koluje na sociálních sítích, poznal, a právě proto kontaktoval policisty s žádostí o pomoc. Tento řidič se následně držel za vozidlem zhruba deset kilometrů a průběžně předával informace policii až do jejího příjezdu.

Zdroj: Freepik Znalost gesta pro oběť násilí dívce zachránila život

Pro unesenou dívku vše dopadlo naštěstí velmi dobře. Přivolaní policisté vůz zastavili, 16letou dívku zachránili a jejího únosce, kterým byl 61letý muž, zadrželi. 

“Unesenou dívku jedoucí v autě na místě spolujezdce zachránil pozorný řidič. Všiml si totiž, že dívka dělá gesto rukou, které je známé na platformě sociálních médií TikTok a které je signálem představujícím oběť násilí, která potřebuje pomoc,” uvedl ve svém prohlášení Gilbert Acciardo, zástupce šerifa ohijského okresu Laurel.

Není známo, kolika projíždějícím motoristům ukázala unesená teenagerka mezinárodní gesto pro oběť násilí #signalforhelp. Znalost tohoto gesta se jí však nakonec vyplatila, protože jí zachránila život.

Jak si zavolat pomoc beze slov? 

Nezisková organizace Canadian Women´s Foundation vytvořila mezinárodní gesto #signalforhelp pro všechny oběti násilí bez ohledu na pohlaví, které potřebují pomoc. Jak toto jednoduché gesto udělat?

Zvedněte ruku dlaní od sebe, schovejte palec do dlaně a poté kolem něj ohněte zbývající prsty. Toto gesto symbolicky zobrazující uvězněný palec v dlani můžete ukázat například nejen z okna, můžete jej také bezpečně použít v průběhu komunikace při online videohovoru. 

Zdroj: BBC.com, iDnes.cz
Autor:
Publikováno: 10. 11. 2021 12:35 Nahlásit obsah