Kauza páťáka, který dělal přijímačky na 8leté gymnázium, budí vášně. Za vše může chybka, kvůli které Cermat neuznal odpověď

Kauza páťáka, který dělal přijímačky na 8leté gymnázium, budí vášně. Za vše může chybka, kvůli které Cermat neuznal odpověď Zdroj: Shutterstock

Žák páté třídy nejmenované české ZŠ dělal jednotné přijímací zkoušky na osmileté gymnázium. Na jednu z otázek v testu z češtiny odpověděl správně a pochopil její podstatu. Cermat mu ovšem tuto odpověď kvůli drobné chybce neuznal. Na tuto kauzu upozornil na sociálních sítích Běžící češtinář alias vystudovaný bohemista Jarmil Vepřek.

„Páťáci měli u přijímaček změnit VV ze souvětí ‚Silnice, která vede lesem, je neprůjezdná,‘ tak, aby vznikla věta jednoduchá. Páťáček tomu očividně syntakticky skvěle rozumí, ale napsal omylem „vedocí“ místo „vedoucí“ (v 1. případě správně VV vytvořil). Uznáno? Ne. Jasně že ne,“ kritizoval postup hodnocení Cermatu Běžící češtinář alias Kamil Vepřek, který je vystudovaný bohemista a který se snaží popularizovat český jazyk na sociálních sítích.

Svým příspěvkem vzbudil Běžící češtinář vášnivou diskuzi na Twitteru. Někteří lidé s jeho názorem souhlasí, jiní mu naopak oponují a myslí si, že by se překlepy v přijímacích testech uznávat neměly.

Zdroj: Shutterstock “Mě to bolí, když vidím, že ten klouček zvládl věc, u které by spousta maturantů i dospělých nevěděla, co si počít, rozumí gramatice, chápe, co měl udělat, ale vynechal písmenko,” vysvětlil dále svůj pohled na věci Kamil Vepřek.

Na tuto kauzu reagoval také Cermat, který má na starosti organizaci jednotných přijímacích zkoušek. „V zadání je uvedeno, že výchozí souvětí má být upraveno tak, aby ze souvětí vznikla gramaticky správná věta jednoduchá. Gramatická správnost konstrukce, kterou žák vytvořil, závisí zejména na správně utvořeném tvaru přídavného jména slovesného (vedoucí). Pokud žák v takové větě napíše „vedocí“, hodnotitel nemůže rozhodnout, zda pouze „vypadlo písmenko“, nebo žák neumí správný tvar přídavného jména utvořit,” vysvětlil Cermat své hodnocení pro CNN Prima News.

Jaký je váš názor na tuto kauzu? Uznali byste páťákovi odpověď, nebo ne? Napište nám, co si o tom myslíte, do komentářů.

Zdroj: Twitter.com/bezicicestinar, Blesk.cz, Cnn.iprima.cz

Autor:
Publikováno: 11. 5. 2023 09:12 Nahlásit obsah