7 signálů, že vaše tělo má nedostatek vitamínu D

7 signálů, že vaše tělo má nedostatek vitamínu D Zdroj: Shutterstock

Vitamín D je velmi důležitý článek celého lidského těla a jeho nedostatek může způsobit vážné zdravotní problémy. Jak se projevuje?

Vitamín D je obecně brán jako vitamín zdravých a opravdu silných kostí, protože napomáhá k jejich správnému vývoji. Kromě toho vitamín D také posiluje imunitu a snižuje riziko vzniku rakoviny. Často se však zapomíná na to, jak důležitý je, a proto bývá oproti jiným vitamínům opomínán. Nejenže nám napomáhá různým chorobám předcházet, v jistých případech dokáže příznaky i neutralizovat.

Jestliže se tedy lidské tělo potýká s nedostatkem vitamínu D, první co bývá ohroženo, jsou právě kosti. Zejména se toto děje u dětí.

Jenže tohle nejsou jediné problémy, které kvůli nedostatku vitamínu D nastanou. Vitamín D totiž působí i jako prevence proti hypertenzi, diabetu typu 1 a 2 a také proti roztroušené skleróze.

Proto jsme si pro vás připravili 7 znaků, díky kterým poznáte, zda nemáte vitamínu D nedostatek:

Zdroj: Shutterstock

Svalová slabost a bolest

 • Intenzita slabosti a bolesti může být různá. Od velmi mírné až po nesnesitelné křeče. Čím méně vitamínu D máte, tím je bolest větší a větší. Nedostatek tohoto vitamínu ve skutečnosti znamená pomalejší svalové kontrakce a slabší pohyby svalů.

Porucha imunitního systému

 • Když klesne hladina vitamínu D, imunitní systém se stane nestabilní a tím budete náchylnější k běžným chorobám, jako je například chřipka.

Zvýšený krevní tlak

 • Hypertenze (vysoký krevní tlak) je velmi běžným symptomem, když organismus postrádá vitamín D.

Deprese nebo změny nálad

 • Kdykoliv máte pocity úzkosti nebo často smutnou náladu a nevíte proč, možná bude stačit, když zvýšíte hladinu tohoto vitamínu. Velmi úzce totiž souvisí se sezónní afektivní poruchou, která se projevuje při změně letního a zimního období.
 • Aby tato porucha účinně vymizela, je zapotřebí doplnit hladinu vitamín D3 – poté veškeré projevy této nemoci, jako jsou změny nálad, zvýšená chuť k jídlu, poruchy spánku a také nechuť k sociálním kontaktům, naprosto zmizí.

Žaludeční a střevní problémy

 • Lidé, kteří trpí některými žaludečními a střevními potížemi, jako je celiakie, Crohnova choroba, zánětlivá onemocnění střev a jiné, obvykle postrádají vitamín D a je třeba tento nedostatek napravit.

Zdroj: Shutterstock Chronické pocení

 • Zní to nejspíš divně, ale i nadměrné pocení může být příznakem nedostatku vitamínu D. I když ještě není přesně určeno, jak spolu tyto dvě věci souvisí, platí to především, pokud se pot vyskytuje zejména v oblasti čela.

Kardiovaskulární poruchy

 • Nedostatek vitamínu D je často znám tím, že dokáže vyvolat některé srdeční choroby. Podle lékařských expertů, když má tělo nedostatek tohoto vitamínu, má naopak vysokou hladinu vápníku v tepnách a tím právě vznikají ony srdeční potíže. Vápník v podstatě zablokuje tepny, což obvykle vede k selhání srdce nebo mrtvici.
 • Mimo jiné, nedostatek vitamínu D může způsobit diabetes typu 1 a 2, vysokou hladinu cholesterolu i obezitu.

Pokud na sobě člověk zpozoruje některý z těchto příznaků, měl by přehodnotit svůj jídelníček a hladinu vitamínu D doplnit.

Věci, které jsou bohaté na vitamín D:

 • 100% pomerančový džus
 • mléko a mléčné výrobky
 • losos, ústřice, sardinky, kaviár, krevety
 • vaječné žloutky
 • nejlepším zdrojem vitamínu D je sluníčko, takže klidně svou pokožku vystavujte slunci, ale nezapomeňte ji chránit krémem či olejem
Autor:
Publikováno: 16. 12. 2021 13:29 Nahlásit obsah