Rasismus, agresivita a násilí amerických policistů: Češi žijící v USA zveřejnili na YouTube svůj vlastní názor na tento problém

Rasismus, agresivita a násilí amerických policistů: Češi žijící v USA zveřejnili na YouTube svůj vlastní názor na tento problém Zdroj: Facebook.com | Live More CZ

Amerikou zmítají rasové nepokoje, které vyvolala smrt Afroameričanů George Floyda a Raysharda Brookse, kteří zemřeli při policejním zásahu. Vlivem těchto událostí lidé v USA protestují proti násilí páchaném na afroamerické menšině. Objevují se i jiné názory. Svůj postoj k celé věci zveřejnil na YouTube český pár, který v USA žije přes pět let.

Vůči rasismu a násilí páchanému na Afroameričanech protestuje celé USA

Případy, při kterých policista zabil Afroameričana, jsou v USA velmi mediálně sledované. Vůči násilí páchaném na této menšině protestuje aktuálně nejen celá Amerika, protesty proti rasismu se přenesly i do ostatních částí světa.

Na druhou stranu je však stále více slyšet názor, že za vysoký počet Afroameričanů, vůči nimž policisté v USA zasahují, může extrémně vysoká zločinnost této menšiny, a nikoliv rasismus. Tento názor zastává například český pár Tereza a Zbyněk (s přezdívkou Balů), kteří žijí ve Spojených státech amerických přes pět let.

Tito Češi zveřejnili na svém YouTube kanálu s názvem Live More! CZ video, ve kterém svá tvrzení opírají o policejní statistiky a konkrétní čísla. Co si tedy Tereza a Balů o tom, co se momentálně děje v Americe, myslí?

Podle Čechů žijících v USA nejsou američtí policisté rasisté

K nejdiskutovanějším tématům současnosti patří v USA kromě koronaviru také další problém. A to vzrůstající rasismus, agresivita a násilí amerických policistů. Tereza a Balů, kteří žijí v USA již pět let, se rozhodli na toto téma poskytnout tak trochu jiný úhel pohledu. Proto na svém YouTube kanálu Live More! CZ vysvětlili, jak na současné nepokoje v USA sami nahlížejí.

„Rádi bychom vám nastínili ten rasismus v Americe. Je to čistě objektivní. Jde o oficiální zdroje, které není problém si ověřit. My nejsme rasisti. S černochy jako s rasou nemáme problém. Nemáme problém si s nimi podat ruku, kamarádit se. Tohle není o rasismu. Nikdo sem rasismus netahejte. My rasisti nejsme. To celé, co s v Americe děje, není o rasismu,“ říká český pár na začátku videa.

Zdroj: Facebook.com | Live More CZ Terka a Balů vycházejí ze sčítání obyvatel a dat FBI

Následně se ve svém videu opírají o demografickou situaci USA. Při posledním sčítání obyvatel, kterých je ve Spojených státech amerických 330 milionů, tvořili 60,4 procenta běloši a 13,4 procenta Afroameričané. Bělochů je tedy v USA 4,5krát více nežli černochů.

„Podle dat FBI se v roce 2018 stalo obětí trestného činu 3191 bělochů a 2834 černochů. Je zvláštní, že jich je skoro stejně jako bělochů, když jich tu žije 4,5krát méně. Není to ale známka rasismu. Skoro 92 procent úmrtí černochů mají na svědomí totiž černoši a jen 8 procent běloši. Naopak 16 procent zavražděných bělochů má na svědomí černoch. Za rok 2018 bylo zabito 234 černochů bělochem, ale 514 bělochů černochy. Těch černochů je 4,5krát méně. Je tak 9,5krát větší šance, že černoch zabije bělocha než běloch černocha,“ vysvětluje ve videu Terka a Balů, kteří se v tomto případě opírají o data FBI.

I mezi policisty se podle Čechů najde ubožák. Děje se tak ale všude

Český pár dohledal také oficiální statistiky kriminality v USA za celý rok 2018. „Černoši obecně páchají 2,3krát víc kriminality. Vraždu a neúmyslné zabití páchají o 6,9krát víc, přepadení či oloupení o 7,1krát víc, ozbrojené napadení o 3,1krát víc. Šance, že vám auto ukradne černoch, je 2,5krát větší a 4,5krát větší šance je, že narazíte na to, že bude černoch nepovoleně ozbrojený,“ tvrdí ve svém videu na YouTube Češi.

Terka a Balů však dle svých slov nezpochybňují, že se mezi policisty najde nějaký “ubožák”, který se potřebuje povyšovat. To je podle nich všude. Český pár říká, že USA je ale jiný svět a policisté zde řeší jiné případy nežli v Česku. Každý den nasazují životy, protože v USA může být ozbrojený prakticky každý.

“Když policajt někoho zastaví, musí předpokládat, že může být ozbrojený. Já s tím mám vlastní zkušenost, když mě chytili, že jsem překročil rychlost. Přijela tři policejní auta, ověřovali mi otisky prstů, lustrovali mě, jestli jsem tu legálně. Nejvíc stresující bylo, když přijel policajt s kufříkem na snímání otisků prstů a řekl mi, abych vystoupil z auta a šel za nimi. Já jsem vylezl z auta v kraťasech, tričku a žabkách, takže bylo evidentní, že nemůžu mít u sebe zbraň. A viděl jsem, že všichni tři policajti dali ruce na zbraně. Měli neprůstřelné vesty a ruce na zbrani. Tohle byl nepříjemný pocit. Já jsem byl pokorný, spolupracoval jsem s nimi, nechtěl jsem se dostat do žádného problému. Já jsem běloch, a i na mě byli opatrní a čekali, že bych mohl vytáhnout zbraň. Oni s každým musí jednat tak, že je ozbrojený,” popisuje Balů svou zkušenost s americkými policisty.

Zdroj: Facebook.com | Live More CZ

Na všech životech záleží. Je jedno, jestli jste bílí nebo zelení, říká český pár

Pokud v USA nerespektujete, co po vás policista chce, může podle Terezy a Balů dojít k určité přestřelce. “Neomlouváme, že ho zaklekli a zabili. To je vražda. Ten policajt by si to měl vyžrat do poslední kapky. Ale s policií se nediskutuje, ale spolupracuje. Z toho videa je evidentní, že se to nemuselo stát. Kdyby on spolupracoval, nemuselo se to stát. Kdyby byl čistý, chtěl začít nový život, nebude platit falešnými penězi,” myslí si český pár, který dále ve svém videu nastiňuje, že američtí policisté v průběhu roku 2019 zabili 588 bělochů a 259 černochů. Vzhledem k demografickým číslům existuje tedy 2,5krát větší pravděpodobnost, že policisté zabíjí Afroameričana nežli černocha.

Tereza a Balů ve videu říkají, že v USA nerovnoprávnost rozhodně neexistuje. Kdo chce, má šanci, aby se vypracoval. Podle českého páru záleží na všech životech. A to, ať už jsou bílé, černé, žluté nebo zelené. Video s vlastním názorem Terezy a Balů se stalo virálním, dosud jej na YouTube zhlédlo více než 350 tisíc lidí. V reakci na komentáře Češi zveřejnili na svém YouTube i další video. Tento doplňující příspěvek má dosud více než 160 tisíc zhlédnutí.

Autor:
Publikováno: 26. 6. 2020 11:30 Nahlásit obsah