36 procentům lidí, kteří prodělali covid, se nevytvořily protilátky. Tvrdí výzkum americké University of Pennsylvania

36 procentům lidí, kteří prodělali covid, se nevytvořily protilátky. Tvrdí výzkum americké University of Pennsylvania Zdroj: Shutterstock

Prodělali jste v minulosti onemocnění covid-19 a máte za to, že jste plně chráněni proti příští nákaze? V tom případě vás nepotěší zjištění vědců z americké University of Pennsylvania. Tito odborníci během svého výzkumu vypozorovali, že 36 procentům lidí, kteří prodělali covid, se následně nevytvořily protilátky.

Po prodělání covidu nemusíte mít 100procentně protilátky, potvrdili vědci

Myslíte si, že jste chráněni před novým koronavirem, protože jste jím v minulosti již onemocněli? Jak upozornil časopis Forbes.com, rozhodně byste si tím neměli být stoprocentně jistí. Tento list odkázal na nejnovější vědeckou studii publikovanou začátkem září v odborném časopise Emerging Infectious Disease, která zjistila, že 36 procent všech, kteří prodělali covid-19, nemělo v krvi protilátky.

Výzkumný tým, který vedli Weimin Liu a Beatrice Hahn z americké University of Pennsylvania, zkoumal krevní vzorky 72 lidí, kteří měli pozitivní PCR test na covid-19. Zkoumaní pacienti měli příznaky, u 13 (18 %) z nich probíhal covid mírně, u 48 (67 %) měl covid střední průběh a 9 (12 %) trpělo těžkou formou nového koronaviru.

Zdroj: Shutterstock Pacientům po 3 týdnech od potvrzení nákazy odebrali krev

Po potvrzení koronavirové nákazy pomocí PCR testů američtí vědci vyčkali další tři týdny, a to na dobu, kdy již žádný z nakažených lidí neměl žádné příznaky koronavirové nákazy. Následně vědci těmto lidem odebrali krev a pustili se do kontroly protilátek. K jakým zjištěním dospěli?

Pouze 46 z 72 účastníků výzkumu mělo v krvi protilátky proti covidu-19. Navíc výše zachycených protilátek se u jednotlivých účastníků výrazně lišila. Zjištěné množství protilátek se pohybovalo od 182 do více než 312 500.

Zdroj: Shutterstock Lidé bez protilátek byli v průměru o 10 let mladší

26 účastníků výzkumu, tedy 36 procent, zůstalo séronegativních. Nevyvinuly se tedy u nich detekovatelné hladiny protilátek v krvi. Vědci přitom u každého člověka, kterému se po prodělání covidu-19 nevytvořily protilátky, zkontrolovali hned několik krevních vzorků.

Výzkumný tým z University of Pennsylvania dále zjistil, že lidé, kterým se nevytvořily protilátky, byli v průměru o 10 let mladší než ti, kteří protilátky měli. Vědci dále odhalili, že lidé, kteří měli ve svém dýchacím traktu nižší virovou zátěž, měli následně v krvi méně protilátek.

Zdroj: Forbes.com, wwwnc.cdc.gov

Autor:
Publikováno: 8. 9. 2021 10:22 Nahlásit obsah