Benigní meningiom: 5 symptomů nejčastějšího typu nádoru mozku

Benigní meningiom: 5 symptomů nejčastějšího typu nádoru mozku Zdroj: Shutterstock.com

Jen málokdo ví, že nejběžnějším typem nádoru na mozku je meningiom. Tento typ nádoru bývá zpravidla benigní, roste velmi pomalu a lidé na něj přijdou klidně až po letech, protože nevyvolává téměř žádné příznaky.

Lékaři tvrdí, že až 85 % meningiomů jsou nezhoubné nádory, které nepotřebují okamžitou léčbu a pokud ano, na řadu přichází pouze jejich chirurgické odstranění. A co způsobuje benigní meningiom? Lékaři si s odpovědí na tuto otázku nejsou zcela jisti, ovšem obvykle za to může dědičnost. Tyto nádory se mohou objevit u lidí všech věkových kategorií, ale nejčastěji se vyskytují u dospělých osob ve věku od 40 do 60 let. Lékaři také udávají, že výskyt benigních meningiomů je už žen až třikrát častější, nežli u mužů.

Jaké jsou příznaky benigního meningiomu?

Bolest hlavy

Jak se dalo očekávat, jedním z nejběžnějších příznaků benigního meningiomu je bolest hlavy. Lékaři však varují, že se tyto bolesti postupem času jen zhoršují, proto by se ani sebemenší bolest neměla podceňovat.

Změna vidění

Pokud nádor začne tlačit na nervy v oku, může to způsobit změny vidění či dokonce i slepotu. Mezi prvotní příznaky se řadí zdvojené vidění a rozmazané zorné pole.

Problémy se sluchem

Meningiom dokáže také tlačit na nervy, které mají na starosti náš sluch. Tím pádem se může stát, že člověk přestane slyšet anebo má nepříjemné zvonění v uších.

Zdroj: Shutterstock.com

Ztráta čichu

Když nádor vyroste podél nervů, které se nachází v nose, může to stejně jako u případů výše způsobit ztrátu čichu.

Poruchy hybnosti

Jedním z nejzřetelnějších symptomů benigních meningiomů je ztráta motoriky. Nemocný člověk cítí slabost v rukou či nohou nebo ztratí naprostou kontrolu nad některou částí těla.

Jestliže se u vás objevil některý z těchto příznaků a dlouhodobě se zhoršuje, okamžitě navštivte svého lékaře, který vám udělá všechna potřebná vyšetření k odhalení příčiny.

Autor:
Publikováno: 16. 4. 2018 09:19 Nahlásit obsah
Loading...