Černé tečky na nose: Víme, jak se jich zbavit

Černé tečky na nose: Víme, jak se jich zbavit Zdroj: Shutterstock

Trápí vás černé tečky na nose? Nejste jediná! Neznáme jedinou ženu, která by s tímto kosmetickým problémem nebojovala. Poradíme vám proto pár fíglů, díky kterým budete moci dát černým tečkám sbohem. Tak směle do toho!

Černé tečky jako projev akné

Černé tečky na nose souvisí s tvorbou akné. Jsou to vlastně ucpané póry, které jsou zaneseny přebytečným mazem, nečistotami z povrchu pleti a odumřelými kožními buňkami. A co má na vznik černých teček vliv? Nejčastěji jsou to hormony, dědičnost, nesprávná péče o pleť, nezdravý jídelníček a špatný životní styl.

Boj s černými tečkami může být těžší, než se zdá, ale přesto se zkuste držet následujících rad:

Pozměňte jídelníček i styl života

Na vznik černých teček a akné všeobecně má velký vliv hlavně váš jídelníček. Vyhněte se především mastným a kořeněným jídlům, omezte sladkosti, vyhněte se kávě a perlivým nápojům. Zařaďte do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny a vypijte za den minimálně 1,5 litru neperlivé vody. Nepijte alkohol, ani nekuřte. Po těchto omezeních poznáte, že se vám vaše pleť viditelněji zlepší.

Každý večer se nezapomeňte pečlivě odlíčit

Vracíte se v noci z flámu a jdete spát i s make-upem? Potom svému obličeji děláte doslova medvědí službu! Vznik černých teček souvisí především s nesprávnou péčí o pleť. Proto se snažte každý večer poctivě odlíčit. Používejte kvalitní kosmetiku – do své kosmetické taštičky zařaďte čisticí vodu, gel nebo pěnu se stahujícím účinkem na rozšířené póry.

Alespoň jednou týdně také své pleti dopřejte peeling, který umí póry vyčistit do hloubky. Jednou týdně použijte také speciální hloubkově čisticí masku.

Zdroj: Shutterstock

Tečky nemačkejte, použijte černou slupovací masku

Vymačkáváte si tečky na nose holýma rukama? Je to špatně! Nejen, že si ucpané póry na nose vyčistíte pěkně nedokonale, ale můžete si sem zavléct dokonce infekci a póry se vám tak mohou zanítit. Takže pak možná budete na černou tečku vzpomínat ještě s nostalgií.

Řešením je zajít si na profesionální vyčištění pleti ke kosmetičce, a to ideálně jednou do měsíce. Pokud si chcete pleť vyčistit v domácích podmínkách, obličej si nejprve napařte. Například 10minutovým přikládáním žínky namočené v horké vodě s příměsí heřmánku lékařského. Anebo se jednoduše na 10 minut skloňte nad hrnec s horkou vodou a přes hlavu si přehoďte ručník. Póry na obličeji se vám díky tomu perfektně otevřou a nečistoty se z nich uvolní.

Následně použijte třeba dnes tolik populární černou korejskou masku s příměsí bambusového uhlí, kterou si pečlivě rozetřete po celém obličeji, nechte působit zhruba 20 minut a pak ji opatrně sloupněte. Nejen, že vám tato maska skvěle vyčistí ucpané póry, ale zároveň funguje i jako peeling.

Babské rady proti černým tečkám

Proti černým tečkám na nose ženy bojují i prostřednictvím babských receptů. Zde jsou některé z nich, které můžete vyzkoušet:

  • Maska z vaječných bílků – Vaječné bílky naneste na obličej v několika vrstvách odličovacím tamponem. Nechte působit 10-20 minut, poté opláchněte.
  • Maska z jedlé sody a vody – Z jedlé sody a vody vytvořte kašičku, kterou krouživými pohyby jemně vmasírujte do pokožky obličeje. Nechte chvíli působit a pak opláchněte.
  • Citronová šťáva – 3-4krát týdně si před spaním do pokožky obličeje vetřete pomocí vatových tamponků citronovou šťávu. Nechte působit přes noc. Ráno pak obličej opláchněte vlažnou vodou a naneste hydratační krém.
Autor:
Publikováno: 26. 10. 2021 13:38 Nahlásit obsah