Učitelka v americké MŠ dala po 12 letech výpověď v práci: Můžou za to rodiče a tato moderní doba

Učitelka v americké MŠ dala po 12 letech výpověď v práci: Můžou za to rodiče a tato moderní doba Zdroj: Shutterstock.com

Když opustíme práci, kterou jsme milovali, musíme k tomu mít opravdu vážné důvody. Stejně jako učitelka mateřské školy Jessica Gentryová, která rozhodně neodešla kvůli nízkému platu. Její skutečné důvody odchodu by měl znát každý rodič školkou povinného dítěte.

Rozčarování z práce v mateřské škole: Proč už nechtěla být učitelkou?

34letá Jessica Gentryová z americké Virginie se k odchodu z mateřské školy, kde působila 12 let jako učitelka malých dětí, odhodlávala už dlouho. Skutečným důvodem její výpovědi však nebyl nízký plat, ale všeobecné rozčarování ze své práce, o kterém se rozepsala na svém facebookovém profilu.

Její důvody odchodu rozhodně nemají bezvýznamný charakter. Ačkoliv tato bývalá učitelka působila v USA, nad jejím vysvětlením by se měli zamyslet i čeští rodiče školkou povinných dětí. Z jakých důvodů už tedy Jessica nechtěla být učitelkou?

Zdroj: Facebook.com | Jessica Gentry

1. Tvrzení, že se děti změnily, je jenom výmluva

Jessice Gentryové v prvé řadě vadilo, jak někteří rodiče omlouvají chování svých dětí tím, že doba je jiná a že se děti prostě změnily. „Změnila se ale společnost a přístup k rodičovství. Děti jsou v tom pouze jako nevinné oběti. Jejich rodiče pracují strašně dlouho a nemají na své děti čas. Aby je zabavili, dají jim raději do ruky tablet,“ kritizuje bývalá učitelka.

Podle ní je právě mateřská školka místem, kde děti slyší poprvé slovo „ne“, které je myšleno opravdu vážně. „Dětem ve školce ukazujeme lásku prostřednictvím respektu a přirozených autorit,“ vysvětluje Jessica.

2. Mateřská školka musí být zařízením 21. století

Jessica ve svém emotivním facebookovém prohlášení rovněž uvedla, že všichni po učitelkách chtějí, aby fungovaly jako školka 21. století. Tato žena kritizuje, že většina malých dětí už nedokáže žít bez smartphonů a tabletů, v důsledku toho ovšem nedokážou ve školce normálně komunikovat se svými vrstevníky a pěkně se k nim chovat.

„Proč se ale zbytečně soustředit na techniku, když mezi dětmi nefungují úplně ty nejzákladnější věci? Místo na techniku bychom se přeci měli zaměřit spíš na učení budování základních sociálních vztahů mezi dětmi,“ myslí si Jessica, která je sama maminkou malé holčičky.

3. Školení, kterým učitelé procházejí, jsou mnohdy zbytečná

Jessica coby učitelka mateřské školy musela projít řadou školení. „Namísto, abych se věnovala dětem, promrhala jsem pracovní čas bezcennými radami týkajícími se kvality výuky. Tyto informace mi mohli dát bez toho, abych dané školení musela absolvovat. Bylo by to prospěšnější jak pro mě, tak pro děti,“ vyznává se bývalá americká učitelka.

Zdroj: Facebook.com | Jessica Gentry

4. Rodiče přestávají respektovat učitele

Podle Jessicy se v posledních letech plně změnil vztah mezi rodiči a učiteli. „Namísto, aby učitelé požadovali po rodičích zodpovědnost, začali je obsluhovat jako své zákazníky,“ kritizuje Jessica. Podle ní se vztah mezi rodičem a učitelem proměnil ze spojení partner–partner na vazbu zákazník–učitel.

„Párkrát se mi přihodilo, že mi rodiče vynadali za to, že zmeškali rodičovskou schůzku, i když jsem je na to třikrát prostřednictvím lístečku, který jsem poslala po jejich dítěti, upozornila. Některým rodičům se zase nelíbilo, že jejich dítě musí mít ve školce určité hranice a že občas mu řeknu „ne“,“ popisuje bývalá učitelka.

5. Psychické a fyzické zdraví v ohrožení

Když Jessica ještě učila v mateřské škole, podle jejích slov na tom bylo její duševní a fyzické zdraví stále hůř a hůř. Věděla, že děti ve školce potřebují a zaslouží si víc, než dostávají. „Chodila jsem na jednu schůzku za druhou a prosila o víc podpory jak vedení školky, tak rodiče. Podporu jsem ale od nich nedostala. Když milujete děti a s láskou si plníte i všechny své povinnosti, tak vás to všechno ubíjí. Vidíte děti, jak přijdou z domu ve špinavém oblečení, doma žijí v chaosu a přilepení k obrazovce smartphonu. A vy jenom víte, že potřebují mnohem víc, než jim můžete ve třídě dát,“ vyznala se Jessica, kterou zlomil právě tento přístup.

Vyznání této bývalé učitelky, která působila v americkém školství takřka 12 let, zapůsobilo na statisíce lidí. Někteří z nich dokonce uvádějí, že udeřila hřebíček na hlavičku. Jak se na její emociální zpověď díváte vy?

Autor:
Publikováno: 20. 9. 2019 09:46 Nahlásit obsah