Japonská prefektura Wakajama vítězí v boji nad koronavirem: Její přístup je vzorem pro ostatní

Japonská prefektura Wakajama vítězí v boji nad koronavirem: Její přístup je vzorem pro ostatní Zdroj: Shutterstock.com

V japonské prefektuře Wakajama se místní vláda rozhodla, že bude v boji proti koronaviru přistupovat odlišně než zbytek Japonska. Místní politici uzákonili cílené testování lidí na přítomnost nemoci COVID-19. Navíc zahájili i sledování kontaktů nakažených. Díky tomuto přístupu japonský region Wakajama vyhrává lokální boj nad koronavirem.

Lékař s příznaky koronaviru, který neměl spojitost s Čínou

Japonská prefektura Wakajama, v němž se nachází stejnojmenné město, by se klidně mohla stát vzorem v boji proti koronaviru. Wakajamě se totiž podařilo zvítězit v lokálním boji s globální pandemií.

Ještě v lednu 2020 byli v Japonsku koronavirem nakaženi lidé, kteří se vrátili z Číny nebo kteří byli v kontaktu s někým, kdo z Číny přicestoval. V malém japonském města Juasa v regionu Wakajama se však 31. ledna 2020 objevil případ lékaře, který vykazoval příznaky nemoci COVID-19, ovšem neměl s Čínou jakoukoliv spojitost. Následně vyšlo najevo, že koronavirem infikoval i další tři pacienty a jednoho lékaře.

Zdroj: Shutterstock.com Cílené testování všech lidí

Tato událost se stala v době, kdy v Japonsku mohli být na koronavirus testováni pouze lidé, kteří přiletěli z Číny nebo byli v kontaktu s někým, kdo z této země navrátil do Japonska. Guvernér prefektury Wakajama Jošinobu Nisaka se však rozhodl pro odlišný přístup a nařízení japonské vlády ignoroval.

Na přítomnost koronaviru tak nechal otestovat jak zmíněného lékaře, tak další čtyři lidi, u kterých bylo podezření, že je lékař nakazil. Všechny testy vyšly pozitivně. V rámci tohoto zjištění guvernér Nisaka 13. února 2020 oznámil první „nedovezený“ případ nového koronaviru v Japonsku. Tento muž rovněž nařídil, aby testování pokračovalo dále.

Dohledávání všech kontaktů nakažených

Testy na přítomnost koronaviru tak musely podstoupit všechny osoby, které byly s lékařem a dalšími nakaženými ve styku. Úředníci a policisté vyhledávali opravdu všechny. Testováni byli další lékaři, sestřičky nebo členové rodin. The Washington Post uvádí, že dohledávání všech osob trvalo tři dny. Dalších jedenáct dnů se pak testovalo. Testy na koronavirus si muselo udělat celkem 470 osob. Výsledky testů 25. února ukázaly, že mezi testovanými bylo dalších deset nakažených.

Zdroj: Shutterstock.com „Zůstáváme maximálně opatrní,“ říká guvernér Nisaka

Po další dva týdny se v prefektuře Wakajama neobjevil žádný další případ nákazy novým typem koronaviru. Když se však v první polovině března v této prefektuře vyskytl další případ nemoci COVID-19, guvernér Nisaka spustil další rychloakci.

Nakaženou byla mladá žena, která se koronavirem infikovala v klubu v sousední prefektuře Osaka. Úřady opět vysledovaly všechny ženiny kontakty, které nechaly otestovat. „Zůstáváme maximálně opatrní. Pokud narazíme na další případ, musíme se společně zapojit. Máme totiž naději, že s vypětím sil můžeme zvítězit,“ uvedl guvernér prefektury Wakajama Jošinobu Nisaka pro The Washington Post.

Autor:
Publikováno: 31. 3. 2020 10:17 Nahlásit obsah