Co dokáže těhotenství a kojení udělat s ženskými prsy? Změny jsou naprosto individuální

Co dokáže těhotenství a kojení udělat s ženskými prsy? Změny jsou naprosto individuální Zdroj: Shutterstock.com

Je vám vtloukáno do hlavy, že těhotenství je nejkrásnějším obdobím v životě ženy a že své dítě byste měla kojit ideálně po dobu dvou let? Nestrannému pozorovateli se to radí, s vaším tělem a hlavně s vašimi prsy toho udělá těhotenství a kojení opravdu hodně. Jak výrazně se můžou vaše prsa proměnit, vtipně ukázala i blogerka Marta Lech-Maciejewská.

Prsa jako pomeranče, grepy, nesouměrná manga a povislé banány

Marta Lech-Maciejewska je maminka dvou malých dětí a zapálená polská blogerka, která si dokáže bez rozpaků klidně udělat legraci sama ze sebe. Svědčí o tom také její video, na kterém názorně ukazuje, jak se její prsa během těhotenství i kojení velmi výrazně změnila.

I když jde v jejím podání o jednu velkou nadsázku, spousta z nás, která si těhotenstvím i kojením prošla, musí dát této blogerce za pravdu. Jak sama ve videu vtipně ukazuje, před těhotenstvím měla prsa jako pomeranče, během těhotenství se změnily v grepy, při kojení se z nich stala nesouměrná manga a teď? Teď její prsa připomínají spíš svěšené banány.

Změny prsou v těhotenství a při kojení

I když je Martino video přehnané a realita po absolvovaném těhotenství a kojení není tak špatná, je naprosto přirozené, že se naše prsa záplavou hormonů v těhotenství a při kojení zásadně mění. Čím vším je to dáno?

Prsa v těhotenství: Zvětšení objemu a tvorba mleziva

Během těhotenství prochází prsa ženy obrovskou změnou. Výrazně zvětšují svůj objem, bradavky s dvorcem tmavnou a dvorec se také více rozšiřuje. Ve druhém trimestru začíná z prsou vytékat nažloutlá tekutina, nazývaná mlezivo neboli kolostrum. Jde o první mléko, které miminko pije ihned po narození, než se ženě vytvoří běžné mateřské mléko.

Zdroj: Superstyler.pl Během těhotenství si můžete na svých dvorcích všimnout také malých vyvýšených hrbolků. Ve skutečnosti jde o Montgomeryho žlázy, které jsou vlivem těhotenství výraznější nežli obvykle. Tyto žlázy mají za úkol během kojení zvlhčovat kůži kolem bradavek, miminko se díky nim ke své mámě mnohem lépe přisaje.

Prsa při kojení: Nalitá až tvrdnoucí prsa často nesouměrné velikosti

Zhruba od třetího dne po porodu začínají ženská prsa produkovat plnohodnotné mateřské mléko. Nejdůležitější pro zdraví prsou je pro ženu v tomto období správná technika kojení. Žena musí svá prsa na kojení pravidelně střídat, měla by je umět správně uchopit a nabídnout svému dítěti, u kterého je velmi důležitá správná technika přisátí a sání.

Zdroj: Superstyler.pl Kojící maminky si někdy stěžují na příliš nalitá a tvrdnoucí prsa nebo na prsa, z nichž každé má jinou velikost. Některé z nich trápí také záněty prsních žláz nebo bolestivě poškozené bradavky od nesprávné techniky kojení.

Změna prsou po těhotenství a kojení: Individuální záležitost

Spousta žen se trápí tím, že po těhotenství a kojení nebudou mít prsa jako dřív. Tato proměna je však naprosto individuální záležitostí, která záleží především na genetické výbavě každé z nás. Schválně, pozorně si prohlédněte svoji maminku, pokud nemá příliš ochablá prsa a na nich případně ani strie, nemusíte se proměny po těhotenství a kojení tolik obávat.

Zdroj: Superstyler.pl Každopádně jestli jste se svými prsy i tak nespokojená, po konci kojení se dejte na pravidelné cvičení prsních svalů a noste kvalitní podpůrnou podprsenku. To je to nejlepší, co můžete pro svá prsa udělat. A i když vám třeba zůstanou mírně povislá prsa a zvětšené bradavky, za vaše dítě vám to rozhodně stálo!

Autor:
Publikováno: 25. 1. 2019 10:05 Nahlásit obsah