Jak poznat ovulaci: Sledujte řeč svého těla, které vám odhalí vaše plodné dny

Jak poznat ovulaci: Sledujte řeč svého těla, které vám odhalí vaše plodné dny Zdroj: Shutterstock.com

Snažíte se o miminko, nebo se chcete naopak těhotenství vyhnout? V obou případech byste na sobě měla umět spolehlivě poznat ovulaci. Právě doba kolem ovulace je totiž jediným obdobím, kdy můžete otěhotnět. Podle kterých příznaků tedy poznáte, že začínáte ovulovat?

Ovulace: Jediné období, kdy můžete otěhotnět

Během ovulace, ke které dochází jednou měsíčně, se uvolňuje zralé vajíčko z vaječníku do vejcovodu. Zde vajíčko setrvává 12 až 24 hodin. Pokud bude během této doby oplodněné spermií, poputuje do dělohy. Oplodněné vajíčko se zde následně usídlí v děložní sliznici.

Období během ovulace je tak jedinou možnou dobou, kdy můžete otěhotnět. Této skutečnosti byste si měla být vědomá, pokud s partnerem pracujete na miminku. Jestliže se ovšem chcete těhotenství vyhnout, měl by být pro vás nechráněný sex v tomto období jedno velké tabu.

Zdroj: Shutterstock.com Příznaky, kterými vaše tělo upozorňuje na ovulaci

  • Není od věci, abyste na sobě ovulaci dokázala sama poznat. To, že zrovna ovulujete, na sobě zjistíte díky několika základním příznakům. O které jde především?
  • Ovulace se nejčastěji projevuje bolestí v podbřišku, a to zpravidla na levé, či pravé straně. Tato bolest závisí na tom, z kterého vaječníku se zrovna uvolňuje vajíčko.
  • Během ovulace vás mohou pobolívat také prsa, která mohou být rovněž nateklá nebo v nich pocítíte nepříjemné pnutí.
  • Při ovulaci můžete dále cítit bolest v zádech, nebo vás může dokonce pobolívat hlava.
  • Spousta žen si během ovulace stěžuje také na problémy s pletí na tváři, krku, zádech či dekoltu. Na pleti se přitom ve větší míře vyskytuje akné či bolestivé vřídky.
  • V průběhu ovulace můžete mít rovněž citlivější čich.
  • Zaměřte se dále na děložní hlen. V době ovulace je ho více než obvykle. Je tekutější, má bílkovitou konzistenci a mezi prsty lepí.
  • V průběhu ovulace můžete mít rovněž vyšší chuť na sex. Navíc se můžete cítit mnohem přitažlivější pro opačné pohlaví.

Zdroj: Shutterstock.com Metody, podle kterých poznáte ovulaci

Nejspolehlivější metodou, která vám pomůže zjistit, zda zrovna procházíte ovulací, je ovulační test. Seženete jej v každé lékárně. Tento test ověřuje hladinu luteinizačního hormonu ve vaší moči, na jejímž základě dokáže poznat i blížící se ovulaci.

Pokud máte pravidelný menstruační cyklus, dobu ovulace si můžete také sama spočítat. Doba mezi menstruací a ovulací přitom trvá v průměru 14 dnů. Jestliže má váš menstruační cyklus například 26 dní (od menstruace do další menstruace), odečtěte od této doby 14 dnů a znáte zhruba období, ve kterém u vás dojde k ovulaci. Tento způsob zjišťování ovulace však nepatří k těm nejspolehlivějším.

Ovulaci poznáte také díky pravidelnému měření bazální teploty. Teplotu svého těla si měřte každé ráno v průběhu celého menstruačního cyklu, a to vždy na jednom místě (například v ústech). Tuto teplotu si vždy zapisujte. Po několika menstruačních cyklech zjistíte, že v době ovulace se teplota vašeho těla vždy skokově zvýší o 0,2 až 0,5 stupně a zůstane tak zvýšená až do začátku menstruace.

Autor:
Publikováno: 11. 12. 2019 12:44 Nahlásit obsah