Jak nás tělo varuje před příchodem lupusu? Tyto signály nezanedbávejte

Jak nás tělo varuje před příchodem lupusu? Tyto signály nezanedbávejte Zdroj: Shutterstock

Lupus je chronické a velmi bolestivé zánětlivé onemocnění, ke kterému dochází, když náš vlastní imunitní systém začne napadat tkáně a vnitřní orgány. Někteří lidé trpí jen velmi mírnými příznaky, zatímco jiní na tom mohou být o něco hůře a podle všeho v Americe tímto onemocněním trpí 1,5 milionů obyvatel, přičemž 90 % z nich jsou právě ženy.

Existuje mnoho rizikových faktorů, které lupus zapříčiní, jedním z nich je také genetika, ovšem lékaři ani vědci si nejsou stále zcela jisti, proč se u některých lidí lupus projevují více a u jiných méně. A tím, že devět z deseti případů lupus postihuje právě ženy, je velmi důležité vás informovat o tomto onemocnění a také o jeho projevech.

Příznak 1: „Motýlí“ vyrážka

„Motýlí“ vyrážka je jedním z nejvýraznějších varovných příznaků lupusu. Podle lékařů se typicky rozprostírá přes nos až na tváře – tedy ve tvaru motýla. U některých lidí však může prostupovat a šířit se dál po těle. Obvykle má vyrážka šupinatou strukturu s načervenalou až fialovou barvou.

Příznak 2: Začnou vám modrat prsty

Lupus způsobuje problémy v našem oběhovém systému, které mohou vést ke vzniku Raynaudovy choroby. Tato choroba je syndrom, kdy krevní cévy v prstech horních a dolních končetin přestanou pouštět do špiček těchto prstů krev. Pokud si tedy všimnete, že špička jakéhokoliv vašeho prstu se mění na modrou, fialovou anebo i jasně bílou barvu, značí to nedostatečný průtok krve.

Zdroj: Shutterstock

Příznak 3: Vyčerpání

Všichni se jednou za čas cítíme unavení, ovšem vyčerpání je přeci jen něco jiného. Když je vyčerpání příznakem závažnějšího problému, nejde o pocit ospalosti, ale spíše o hluboký pocit únavy, že se sotva dokážete pohnout. Tento pocit může také doprovázet horečka.

Příznak 4: Ztráta vlasů

Za ztrátu vlasů může opravdu velmi mnoho onemocnění, a to i včetně stresu či podvýživy. Nicméně pokud zjistíte, že vaše vlasy vypadávají ve větších shlucích, může to být také známka lupusu. Ovšem nemusíte se bát, obvykle je tento proces vypadávání vlasů dočasný a vlasy opět po vyléčení narostou.

Příznak 5: Oteklé nohy

Mnoho lidí, kteří onemocněli lupusem, uvedli, že právě opuchlé nohy byly prvním znamením toho, že je s jejich tělem něco v nepořádku. Lupusová nefritida, která poškozuje funkci ledvin, znesnadňuje tělu vylučovat dostatek vody a způsobí, že se začne v našem těle hromadit.

Příznak 6: Pulzující bolest na hrudi

Bolest v oblasti hrudníku je jedním z nejnebezpečnějších častých příznaků lupusu, protože může naznačovat, že je vaše srdce v ohrožení. Lupus může zaútočit na jakékoliv tkáně v těle, včetně srdce. Když se tohle stane, způsobí to zánět tzv. myokardu. A právě ten způsobuje bolest a může také poškodit srdeční rytmus.

Zdroj: Shutterstock

Příznak 7: Poranění v nose či ústech

Zhruba 50 % nemocných lupusem potvrdilo, že trpělo nevysvětlitelnými ranami v ústech a nose. Nejde však o rány či odřeniny, ale o vředy, které sice příliš nebolí, ale způsobují nepříjemně svědění či suchost v dané oblasti.

Příznak 8: Oteklé klouby

Když lupus postihne celý systém, lupusová artritida může být jedním z prvních příznaků. Stejně jako jakýkoliv jiný druh artritidy, i ona způsobuje otoky a bolesti v kloubech.

Pokud tedy trpíte jakýmkoliv z výše uvedených příznaků, měli byste okamžitě navštívit svého lékaře. Lupus je velmi vážné onemocnění, které může postihnout každého z nás a je důležité, abyste příznaky nepřehlíželi a včas zahájili léčbu.

Autor:
Publikováno: 24. 1. 2022 16:32 Nahlásit obsah