Domácí sirup proti kašli vyrobíte během pár minut: Jeho základ tvoří tymián

Domácí sirup proti kašli vyrobíte během pár minut: Jeho základ tvoří tymián Zdroj: Shutterstock.com

Období nepříjemných respiračních onemocnění, které doprovází vlhký či suchý dráždivý kašel je opět tu. Abyste byli opět brzy fit, nemusíte hned běžet do lékárny. Pomůže vám také domácí sirup proti kašli. S takovým vlhkým kašlem si poradíte zejména díky tymiánu.

Tymián: Zázračná bylinka na dýchací cesty

Tymián je aromatickou bylinkou, kterou jistě používáte při vaření. Nejenže ale krásně voní a má příjemnou chuť, dokáže také léčit. Tymián zatočí s vlhkým kašlem, dokáže rozředit hleny v dýchacích cestách a také vám pomůže s jejich vykašláváním.

Tato středomořská bylinka obsahuje spoustu látek blahodárně působících na lidské zdraví. Najdete v ní hořčiny, aromatické kyseliny, třísloviny, a především silice thymol a karvakrol. Díky těmto látkám má výrazné antiseptické i antibakteriální účinky. Kromě vlhkého kašle si tak tymián skvěle poradí i s nachlazením, bolestí v krku nebo infekcí horních dýchacích cest.

Zdroj: Shutterstock.com Recept na domácí sirup proti kašli z tymiánu

Abyste využili blahodárné účinky tymiánu, zkuste si z něj doma vyrobit léčivý sirup. S využitím čtyř základních ingrediencí jej zvládnete během chvíle.

Potřebujete:

  • 10 gramů sušeného tymiánu
  • 1/2 hrnku třtinového cukru (nebo cukru krystalu)
  • 1 hrnek čisté vody
  • pravý včelí med na doslazení sirupu

Postup:

1. Smíchejte vodu s cukrem a tuto směs vařte na mírném plamenu dvacet minut. Poté odstavte.

2. Do vody s cukrem přidejte všechen tymián. Tuto bylinku nechte ve vodě louhovat až do úplného vychladnutí.

3. Tymiánový sirup sceďte a za studena jej doslaďte dle chuti pravým včelím medem.

Jak tymiánový sirup užívat? Při vlhkém kašli si jej dopřávejte pětkrát denně po jedné čajové lžičce. Tento sirup si díky jeho sladké chuti oblíbí také děti. Jeho užívání by se však měly vyhýbat těhotné a kojící ženy.

Zdroj: Shutterstock.com Skladování domácího tympánového sirupu

Jestliže si chcete tymiánový sirup uchovat i na další použití, skladovat jej můžete hned několika způsoby. Tím nejjednodušším je sirup ještě nalít do sterilizovaných lahví, které zavíčkujte a otočte dnem vzhůru. Tento domácí sirup proti kašli také můžete nalít do tvořítek na led a nechat zamrazit.

Kromě sirupu vyzkoušejte také tymiánový čaj

Proti vlhkému kašli skvěle působí nejen domácí tymiánový sirup, z této bylinky si jednoduchým způsobem můžete připravit také lahodný čaj. Do hrníčku si dejte jednu až dvě lžičky sušeného tymiánu a vše přelijte vařící vodou. Tymiánový čaj nechte deset minut louhovat a poté jej sceďte. Horké nápoje při kašli obecně dráždí, proto nechte tento čaj nejprve vychladnout. Dochutit jej následně můžete medem a citronem.

Tip: Tymiánový čaj popíjejte po doušcích. Za den si dopřejte zhruba dva šálky.

Autor:
Publikováno: 21. 1. 2020 10:14 Nahlásit obsah