Muž s toxickou maskulinitou: Zůstat s ním, nebo se raději rozejít?

Muž s toxickou maskulinitou: Zůstat s ním, nebo se raději rozejít? Zdroj: Shutterstock.com

Podle většiny žen jsou projevy mužnosti milé, v některých případech by však muži měli trochu ubrat páru. Už jste zaznamenala termín toxická maskulinita? Pokud máte muže vyznávající tuto formu mužství doma, mějte se na pozoru. Co vše od něj můžete čekat a proč byste měla dát raději nohy na ramena?

Co je toxická maskulinita

Pojem toxická maskulinita se v posledních letech stále častěji skloňuje ve všech pádech. Nevystihuje však mužnost jako takovou. Zahrnuje spíš muže, kteří se nechtějí v žádném případě odchylovat od standardu mužství a kteří navíc agresivně odmítají jakoukoliv jeho jinou podobu.

Ostatním mužům, kteří se od jejich „správné“ formy mužnosti odchylují, se rádi vysmívají, jejich pohrdání může klidně přerůst i v šikanu nebo fyzické napadení. Podle mužů s toxickou maskulinitou má být pravý muž silný, heterosexuální a tvrdý a jako správný chlap by to měl dávat náležitě najevo.

Zdroj: Shutterstock.com

Toxická maskulinita ve vztahu je velký problém

Pokud máte doma muže s toxickou maskulinitou, je to opravdu velký problém. Toxická maskulinita se totiž negativně projevuje i ve vztahu k ženám. Podle toxicky maskulinních mužů by měl být správný chlap dominantní a mít ve vztahu hlavní slovo. Naopak jeho polovička se musí podřizovat a musí jej poslouchat, v opačném případě bude ve vztahu dělat velké problémy a dusno.

Pro tyto muže nejsou jejich přítelkyně či manželky rovnocennými partnery. Z tohoto jejich přístupu vyplývá i celkové nastavení partnerského vztahu, chodu domácnosti, péče o děti i rozdělení pracovních rolí.

Toxická maskulinita zakrývá slabost: Jak se projevuje především?

  • Suverénním drsňáckým chováním.
  • Potlačováním emocí. Projevování emocí je podle toxicky maskulinních mužů známkou slabosti a zženštilosti.
  • Agresivitou.
  • Rozdělením rolí na ryze mužské a ryze ženské. Neuznávají rovnoprávnost.
  • Muži s toxickou maskulinitou považují za méněcenné nejen ženy, ale všechny patřící do LGBT komunity.
  • Správným projevem mužnosti je pro ně i sexuální harašení (třeba plácnutí kolegyně po zadku).

Zdroj: Shutterstock.com

Za toxickou maskulinitu může strach a nejistota

Proč se někteří muži chovají jako drsní mačové? Podle psychologů jejich chování ovlivňuje strach a nejistota z toho, aby na ostatní muže nepůsobili příliš slabě. Toxicky maskulinní muž se snaží chovat jako „drsný chlap“ především proto, aby nebyl vyčleněn z mužského kolektivu. Ale je to všechno pouze v jeho hlavě.

Co když máte doma toxicky maskulinního muže i vy? Společný život s ním dobře zvažte. Vaše společná budoucnost totiž nemusí být zrovna procházkou růžovým sadem.

Autor:
Publikováno: 9. 10. 2019 10:37 Nahlásit obsah