Kolik nakažených koronavirem je ve vašem městě nebo obci: Ministerstvo zdravotnictví tyto údaje již nově zveřejňuje

Kolik nakažených koronavirem je ve vašem městě nebo obci: Ministerstvo zdravotnictví tyto údaje již nově zveřejňuje Zdroj: Shutterstock.com

Počet lidí nakažených novým koronavirem v konkrétním městě či obci byl pro nás dříve velkou neznámou. Ministerstvo zdravotnictví nechtělo v minulosti tyto údaje na úrovni obcí zveřejňovat proto, že se obávalo konfliktů mezi obyvateli. V současnosti však ustoupilo a tato data nově publikuje.

Kolik nakažených je v konkrétním městě či obci zjistí v současnosti každý

Aktualizované statistiky o počtu infikovaných covidem-19 požadovali starostové a obyvatelé jednotlivých obcí Česka už na jaře. Zvlášť starostům vadilo, že od ministerstva zdravotnictví nemají povědomí o základních datech. Poukazovali na to, že nechtějí znát jména nakažených, ale pouze jejich počet. Ovšem až do poloviny října 2020 všichni lidé v Česku znali aktuální počet nakažených pouze v rámci jednotlivých okresů.

V současné době se ovšem tento přístup ministerstva zdravotnictví změnil. Nejen starostové, ale i každý z nás má nově přístup k údajům Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Tento ústav aktualizuje jednou denně údaje o počtu nakažených v jednotlivých obcích.

Zdroj: Shutterstock.com Počet nakažených v jednotlivých obcích je aktualizován denně

K těmto údajům se dostanete tak, že si na oficiálním webu ministerstva zdravotnictví, který zveřejňuje statistiky o šíření koronaviru v Česku, rozkliknete předposlední odkaz. Objeví se vám excelová tabulka, kterou si stáhnete do počítače.

Důležitý je pro vás tedy oddíl COVID-19: Přehled epidemiologické situace dle hlášení krajských hygienických stanic podle ORP. V excelové tabulce, kterou jste si v tomto oddíle stáhli, jsou zveřejněné údaje pro dané obce od jarních měsíců až do současné doby. Chcete-li nejnovější údaje o počtu nakažených ve vaší obci, sjeďte v excelové tabulce úplně dolů a tam svou obec vyhledejte.

Zdroj: Shutterstock.com Při zjišťování počtu nakažených se řiďte nápovědou dokumentu

Vedle názvu vaší obce a aktuálního datumu ÚZIS zveřejňuje číselné údaje, které znamenají počty diagnostikovaných osob s covid-19, počty aktuálně nakažených, počty hospitalizovaných pacientů, počty nově hospitalizovaných pacientů, počty nakažených ve věkové kategorii 65+ a 75+ nebo počty nakažených na geografické úrovní obce s rozšířenou působností. 

Abyste věděli, co čísla zveřejněná u vaší obce konkrétně znamenají, řiďte se přesnou nápovědou tohoto dokumentu. Díky němu tak můžete konečně zjistit, jaká epidemiologická situace panuje ve vaší obci a v jejím okolí.

Autor:
Publikováno: 20. 10. 2020 09:37 Nahlásit obsah