Kraken - příznaky: Co víme o nové mutaci covidu XBB.1.5?

Kraken - příznaky: Co víme o nové mutaci covidu XBB.1.5? Zdroj: Shutterstock

Světem se nezadržitelně šíří nová mutace covidu XBB.1.5, která dostala neoficiální označení Kraken podle mýtického mořského monstra. Co o tomto novém typu omikronu víme a jaké má Kraken příznaky?

Kraken dle expertů postupně nahradí ostatní mutace koronaviru

Nová varianta koronaviru XBB.1.5, která se aktuálně šíří světem, je známá rovněž pod označením Kraken. Vznikla spojením dvou různých variant viru B.A.2 a BA.2.75. Kraken byl zachycen v USA, Austrálii, Indii, Singapuru, Velké Británii i na evropském kontinentě, několik případů mutace covidu XBB.1.5 se dle vyjádření Státního zdravotnického úřadu objevilo již v Česku. 

Experti považují Kraken za ultrapřenosný a velmi nakažlivý. Kraken je navíc vysoce imunní a disponuje vlastnostmi, které mu umožňují snadný vstup do lidských buněk. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) tato subvarianta koronaviru postupně nahradí ostatní mutace.

Zdroj: Shutterstock Nejčastější příznaky Krakenu podle aktuálních údajů aplikace ZOE

Mutace covidu XBB.1.5 zvaná Kraken aktuálně dominuje i ve Velké Británii. Britové nakažení covidem zaznamenávají své příznaky do aplikace Zoe Covid, vložená data následně vyhodnocují britští epidemiologové. Příznaky covidu, které jsou v současné době hlášeny ve Velké Británii, jsou následující.

✔ bolest v krku

✔ ucpaný nos

✔ rýma

✔ kýchání

✔ suchý kašel

✔ bolest hlavy 

✔ vlhký kašel

✔ chrapot

✔ bolesti svalů

✔ změna čichu

Zdroj: Bbc.com, Thetelegraphandargus.co.uk, Joinzoe.com, Tn.nova.cz,Cnn.iprima.cz

Autor:
Publikováno: 13. 1. 2023 12:52 Nahlásit obsah