Milujete kávu? Podle vědců pití kávy prodlužuje život

Milujete kávu? Podle vědců pití kávy prodlužuje život Zdroj: Shutterstock

Patříte ke kávovým maniakům a dopřáváte si alespoň tři šálky tohoto tmavého lahodného nápoje denně? Ač vás mnozí přesvědčují o tom, že byste měli svou závislost omezit, nejnovější vědecké studie jsou na vaší straně: Pití kávy prodlužuje život, a to až o několik let! Tak proč si nedopřát další šálek?

Pití kávy jako součást zdravého životního stylu

Pravidelné pití kávy prospívá našemu zdraví, prodlužuje nám  život o několik let a také snižuje riziko předčasného úmrtí. Vyplývá to z výsledků rozsáhlé studie uskutečněné klinikou ve španělské Pamploně. Právě tuto studii představila veřejnosti na kongresu European Society of Cardiology pořádané v Barceloně španělská kardioložka Adela Navarrová.

Podle ní by se pití kávy mělo stát součástí našeho zdravého životního stylu. A kolik kávy bychom měli denně vypít? Odpověď vás jistě potěší: Celkem čtyři šálky! Právě dobrovolníci zapojení do studie kliniky v Pamploně, kteří vypili alespoň čtyři kávy denně, totiž v průběhu sledovaného období čelili až o dvě třetiny nižšímu riziku úmrtí. A s každým dalším šálkem toto riziko ještě víc klesalo. Otázkou samozřejmě zůstává, zda už není toto množství kávy denně opravdu přehnané...

Zdroj: Shutterstock

Nižší riziko, že zemřete na nejčastější vážné nemoci

To, že pití kávy prodlužuje život, potvrzuje také studie provedená Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny v Imperial College London. "Mírné pití kávy, které podle nás znamená až tři šálky denně, má na zdraví spíš pozitivní vliv. Lidé mají výrazně menší míru úmrtnosti a existuje u nich i nižší riziko, že zemřou na nejčastější vážné nemoci, jako je kardiovaskulární onemocnění nebo nemoci trávicího traktu," říká vedoucí studie Elio Riboli.

Koktejl zdraví prospěšných látek

Podle některých vědců je tedy káva koktejlem zdraví prospěšných látek. Mezi její základní složky patří kofein, minerální látky, sacharidy, tuky, polyfenoly, aminokyseliny, antioxidanty a voda. Kofein je přírodním alkaloidem, který byl objeven až začátkem 19. století. Jde o silný stimulant, který ovlivňuje centrální mozkovou soustavu, zlepšuje koncentraci i pozornost.

Z takových minerálních látek má převahu draslíku, který má vliv na správnou funkci kardiovaskulárního systému. Pití kávy dále rozšiřuje cévy, zvyšuje krevní tlak, odvodňuje a má vliv na lepší vylučování odpadních látek z těla.

Mezi největší světové "pijany" kávy patří překvapivě Finové, kteří spotřebují kilogram kávových zrn měsíčně. Ač jsou v pití kávy proslulí hlavně Italové, ti ve srovnání s Finy vypijí kávy zhruba o polovinu méně.

Zdroj: Shutterstock

Rizikové skupiny

I navzdory zmíněným pozitivním účinkům existují rizikové skupiny, které by se měly pití kávy zcela vyhnout nebo jej omezit na co nejmenší možnou míru. Jde hlavně o těhotné ženy a také lidi se srdečními potížemi, nepravidelným tepem nebo vysokým krevním tlakem. A pokud trpíte nespavostí nebo máte problémy se spánkem, i vy byste se měli vyvarovat pití kávy několik hodin před tím, než ulehnete do postele.

Autor:
Publikováno: 19. 11. 2021 11:44 Nahlásit obsah