Myslíte si, že snídáte dobře? Tyto potraviny byste rozhodně neměla jíst na lačný žaludek!

Myslíte si, že snídáte dobře? Tyto potraviny byste rozhodně neměla jíst na lačný žaludek! Zdroj: Shutterstock

Když se řekne ideální snídaně, většina z nás si představí jogurt, pomerančový džus a šálek lahodné kávy. Bohužel jde ve všech případech o potraviny, které bychom neměli jíst nalačno, neboť mohou negativně ovlivnit naše zdraví. Ač to zní paradoxně, vysvětlíme vám, proč to tak je.

Káva

Ve spěchu do sebe hodíte šálek kávy a rychle utíkáte do školy nebo do práce. Když tímto způsobem kávu vypijete ráno na prázdný žaludek, rázem si zaděláváte na problémy zažívacího ústrojí. Pití kávy nalačno má totiž za následek překyselení žaludku, kvůli čemuž můžete v průběhu dne pociťovat pálení žáhy.

Sladká ovocná šťáva

Není nad to začít den sklenicí pomerančového džusu, říkáte si. Jenže pokud tento rituál v podobě pití sladkých ovocných šťáv pravidelně praktikujete, říkáte si nejen o podrážděný žaludek, ale přetěžujete tím i svá játra a slinivku.

Tip: Vyhněte se po ránu pití sladkých ovocných nápojů a dopřejte si ovoce v přírodní formě. Vsaďte na borůvky, papáju nebo vodní meloun. Toto ovoce můžete zkombinovat například s ovesnou, kukuřičnou nebo pohankovou kaší.

Čaj

Ačkoli je to zvláštní, také pití čaje na prázdný žaludek není vůbec vhodné. Dochází totiž k potlačení sekrece žaludečních šťáv a snížení žluči a kyseliny v žaludku. Právě žluč a kyselina jsou však nezbytné pro celkové trávení jídla a pro vylučování cholesterolu z našeho těla.

Zdroj: Shutterstock

Jogurt

Jogurt s ovocem a ovesnými vločkami. Dá se na tom po ránu vůbec něco zkazit? Ano - pokud budete jogurt jíst na lačný žaludek. Zdraví prospěšné bakterie obsažené v jogurtu totiž mají na váš prázdný žaludek spíš negativní vliv. Navíc kyselina mléčná, která se v jogurtu taktéž nachází, pro vás po ránu kvůli vysoké přítomnosti žaludečních šťáv nemůže mít téměř žádný pozitivní přínos.

Tip: Konzumaci jogurtů se ovšem rozhodně nevyhýbejte. Jogurt si v průběhu dne dejte na plný žaludek nejdříve dvě hodiny po probuzení (například na dopolední svačinu) a dopřejte si ho i kdykoli během dne.

Kynuté pečivo

Dopřáváte si ráno ke kávě s oblibou croissanty? Ač jde o příjemný rituál, zpozorněte. Jelikož je croissant kynuté pečivo, obsahuje kvasinky, které mohou jak podráždit sliznici vašeho prázdného žaludku, tak způsobit nadýmání.

Tip: Místo kynutého pečiva si po ránu dopřejte celozrnné výrobky bez kvasnic. A to třeba palačinky nebo vafle připravené z celozrnné mouky (použít můžete také mouku pohankovou). Jejich součástí jsou rovněž vejce, která ve všech svých úpravách (míchaná či vařená) představují další zdravou formu snídaně.

Autor:
Publikováno: 29. 4. 2021 13:54 Nahlásit obsah