Potraviny pro zdravé dásně: Jezte jablka, pijte zelený čaj a dejte si i čerstvou cibuli

Potraviny pro zdravé dásně: Jezte jablka, pijte zelený čaj a dejte si i čerstvou cibuli Zdroj: Shutterstock.com

Klíčem ke zdravým dásním je správné a pravidelné čištění zubů. Jedině tak předejdete nejen zubnímu kazu, ale i krvácení či zánětu dásní a případné paradentóze. Kromě čištění zubů můžete o zdraví svých dásní pečovat také tím, co jíte. Které potraviny zlepšují stav dásní a měly by tak tvořit pevnou součást vašeho denního jídelníčku?

Jablko, mrkev a celer: Dopřávejte si je mezi jídly

Proč si mezi jídly nesmlsnout na celém jablku nebo na kousku celeru či mrkve? Než je sníte, bude vám to chvíli trvat, což je pro zdraví vašich zubů a dásní moc dobře. Kousky tohoto tvrdého a zároveň křupavého ovoce nebo zeleniny při žvýkání napomáhají čištění vašich zubů. Když nebudete mít přes den možnost využít kartáček na zuby, pomohou vám právě tyto potraviny.

Jablko, mrkev a celer navíc obsahují vysoký podíl vlákniny. Při jejich konzumaci trvající několik minut se vám tak v ústech ve vyšší míře vytvoří sliny, které z vašich úst odplaví bakterie nacházející se poblíž dásní.

Tip: Stejný způsobem vám pomůže také pravidelná konzumace čerstvé listové zeleniny, jako je hlávkový salát, čínské zelí, rukola či špenát. Tato zelenina navíc obsahuje cenný koktejl vitamínů a minerálů, které zvyšují produkci červených krvinek a snižují zánět.

Zdroj: Shutterstock.com Mléčné výrobky obsahují vápník, který pozitivně působí na zuby i dásně

Mléčné výrobky, k nimž patří mléko, jogurty či sýry, obsahují vysoké množství vápníku. Právě tato minerální látka posiluje vaše zuby a kosti, ale je zdravá i pro vaše dásně. V mléčných výrobcích dále najdete bílkovinu kasein, která neutralizuje kyselinu v ústech produkovanou bakteriemi. Právě tato kyselina neblaze ovlivňuje zubní sklovinu i tkáň dásní. Každý den proto vypijte alespoň jednu sklenici mléka a ke svačině si dejte jogurt nebo sýr.

Zelený čaj působí proti zánětům dásní

Zelený čaj má na naše zdraví spoustu blahodárných účinků. Vzhledem k tomu, že je bohatý na antioxidanty, vykazuje silně protizánětlivé účinky. Mezi obsaženými antioxidanty najdeme tzv. katechiny, které pomáhají při léčbě zánětu dásní způsobeného orálními bakteriemi. Abyste podpořili zdraví svých dásní, denně vypijte ideálně dva až tři šálky zeleného čaje.

Zdroj: Shutterstock.com Houba shiitake ničí bakterie způsobující zubní plak

Pro zdraví svých dásní zkuste sáhnout také po japonské houbě shiitake neboli houževnatci jedlém. Díky své výborné chuti a vůni se používá nejen v kuchyni, blahodárně působí i na naše zdraví. Tato houba mimo jiné obsahuje sloučeninu lentinan, která má antibakteriální účinky.

Když tedy pravidelně začleníte houbu shiitake do vařených pokrmů, v ní obsažená sloučenina lentinan se bude podílet na ničení bakterií, které způsobují zubní plak. Je to velký přínos, protože tyto bakterie se nejčastěji vyskytují na špatně přístupných místech, které při čištění zubů často vynecháváme. A to zejména mezi zuby nebo podél linií dásní.

Křupněte si čerstvou cibuli

Pokud si chcete zachovat zdravé dásně, měli byste pravidelně jíst také syrovou cibuli. A to například jako součást zeleninových salátů nebo obloženého pečiva či jako přílohu k hlavnímu jídlu. Látky obsažené v cibuli mají vysoce antibakteriální účinky. Konzumací cibule tak zničíte většinu bakterií, které způsobují onemocnění dásní.

Autor:
Publikováno: 16. 1. 2020 13:04 Nahlásit obsah