Bylinková spirála: Originální záhonek pro bylinky, který se stane ozdobou vaší zahrady

Bylinková spirála: Originální záhonek pro bylinky, který se stane ozdobou vaší zahrady Zdroj: Lovethispic.com

Na jaře nastává ten správný čas, abyste si na své zahradě založili bylinkovou spirálu. Tento vyvýšený záhonek zatočený do spirály je ideální nejen pro pěstování bylinek, ale i dalších vašich oblíbených rostlin. Na bylinkovou spirálu rozhodně nepotřebujete volat zahradnickou firmu, tento originální prvek zvládnete ve své zahradě postavit i vy sami.

Suchomilné i vlhkomilné bylinky na jednom místě

Každá z bylinek, které máte na zahradě, má jiné nároky na pěstování. Zatímco suchomilné bylinky mají rády sluníčko a minimum zálivky, vlhkomilné zbožňují stín a vodu. Pokud budete tyto bylinky pěstovat vedle sebe na jedné ploše, stěží jim zajistíte podmínky, které jim nejvíce vyhovují. A to zvlášť pokud máte velmi malou zahradu, kde není místa nazbyt.

Zdroj: Pinterest.com Právě proto není od věci, když svým bylinkám založíte speciální vyvýšený záhonek zatočený do spirály a zakončený menším jezírkem. Pokuste se navíc bylinkovou spirálu orientovat na správné světové strany, díky čemuž optimalizujete sluneční svit, spirálu také doplňte zeminou s různou propustností. Vytvoříte tím ideální mikroklima jak pro suchomilné, tak vlhkomilné bylinky.

Na co se vyplatí při stavbě bylinkové spirály myslet?

  • Bylinkovou spirálu postavte na slunném místě. Sluníčko by mělo na tento záhonek svítit po celou část dne.
  • Ke stavbě spirály použijte kameny, cihly, dřevěné palisády nebo menší klády. Použít můžete i gabionovou spirálu, kterou stačí doplnit oblázky.

  • Bylinková spirála by měla mít na šířku 2 metry a na výšku 1 metr. Tento záhonek by neměl být rozhodně nižší než 60 centimetrů.
  • Aby bylinkovou spirálou neprorůstal plevel, umístěte na její dno karton či netkanou textilii proti plevelu.
  • Jezírko nemusí být z geotextílie. Stačí, když do země zakopete starší smaltovou nebo pozinkovanou nádobu.

Zdroj: Morzsafarm.hu

Stavba bylinkové spirály krok za krokem

  1. Při stavbě bylinkové spirály si počínejte jako při stavbě suché zídky. Tuto zídku (ať už z kamene, cihel či dřeva), která má tvar vyvýšené spirály, si nejprve vyznačte dřevěnými kolíky. Její nejnižší část s jezírkem musí směřovat na sever. Její středový vrchol musí být otočený k jihu.
  2. Na základnu spirály položte netkanou textilii proti plevelu. Následně ji posypte štěrkem a zeminou.
  3. Místo, kde bude nejnižší část spirály, osaďte pozinkovanou nádobou (třeba hrncem nebo kbelíkem), která bude sloužit coby jezírko.
  4. Bylinkovou spirálu začněte stavět v nejnižší části u jezírka. Tuto suchou zídku postupně navyšujte až k jejímu středovému vrcholu. Snažte se, aby byly zídky mírně zešikmené směrem do středu. 
  5. Aby zídka držela, spirálu postupně prosypávejte zeminou. V její nejnižší části u jezírka použijte zeminu smíchanou s kompostem v poměru 1:1. Ve střední části použijte hlinitou zeminu s opravdu minimálním množstvím kompostu. Nejvyšší část spirály by měla tvořit zemina promíchaná s pískem.

Zdroj: Nivoskert.hu

Osázení bylinkové spirály vhodnými bylinkami

Dřív než bylinkovou spirálu osázíte bylinkami, nechte půdu na několik dní sednout. Pokud nechcete, aby se vám bylinky v tomto záhonku rozpínaly, dejte je nejprve do prostorově ohraničené nádoby (třeba starého hrnce). Až poté je vsaďte do spirály. Jaké bylinky tedy můžete použít?

  • Jezírko: máta vodní
  • Spodní část spirály, která je orientovaná na sever, je vlhkým a stinným stanovištěm vhodným pro tyto rostliny: medvědí česnek, máta, meduňka, pažitka, petrželka, heřmánek, bazalka
  • Pro střední část bylinkové spirály je typický polostín, dařit se zde bude hlavně těmto bylinkám: kopr, lichořeřišnice, anýz, fenykl, koriandr, saturejka
  • Vrchní část spirály je slunným místem otočeným k jihu. Vysadit zde můžete tyto teplomilné bylinky: levandule, mateřídouška, oregano, majoránka, tymián, rozmarýn, šalvěj
Autor:
Publikováno: 24. 4. 2019 09:54 Nahlásit obsah