Malá dírka nad uchem je genetickou zvláštností. Má ji zlomek populace a dle evolučních biologů jde o pozůstatek žaber

Malá dírka nad uchem je genetickou zvláštností. Má ji zlomek populace a dle evolučních biologů jde o pozůstatek žaber Zdroj: Shutterstock.com

Znáte někoho, kdo má malou dírku nad uchem v oblasti, kde začíná chrupavka? Tato zvláštnost s odborným názvem preauricular sinus není rozhodně pozůstatkem piercingu, ale je geneticky daná. Co konkrétně znamená a proč ji nemáme všichni?

Preauricular sinus vypadá jako po piercingu nebo po vpichu špendlíkem

Drobnou dírku nad uchem neboli preauricular sinus poprvé popsal a zdokumentoval v roce 1864 vědec Van Heusinger. Tato dírka, která se nachází nad uchem v oblasti začátku chrupavky, vypadá, jako kdyby vás do ucha někdo píchl špendlíkem nebo jako kdybyste tam dříve měli piercing.

Jde ale o genetickou vadu, kterou má například ve Velké Británii celé jedno procento populace. V USA trpí touto poruchou 0,1 až 0,9 procent všech obyvatel a v některých částech Afriky a Asie dokonce 4 až 10 procent všech lidí. Preauricular sinus se u nich nejčastěji nachází pouze na jednom uchu, někteří lidé však mají dírku na svých obou uších.

Zdroj: Businessinsider.com Jde o pozůstatek doby, kdy náš živočišný druh žil ve vodě

Máte malou dírku nad uchem i vy? Rozhodně se nemusíte bát. Tato nedokonalost nebude mít určitě vliv na váš sluch nebo na vaše celkové zdraví. Z jakého důvodu však tato dírka vznikla?

Evoluční biolog Neil Shubin tvrdí, že jde o genetickou vzácnost, která je u člověka evolučním pozůstatkem rybích žaber. Tento odborník v rozhovoru pro Business Insider uvedl, že náš živočišných druh měl žábry ve stadiu, kdy žil ještě ve vodě.

Jedna zdravotní komplikace: Hrozí časté záněty

V každém případě je preauricular sinus vrozená porucha, ke které dochází již v raném vývoji plodu. A to v místech, kde se spojuje tvář s ušní chrupavkou. Tato abnormalita je konkrétně způsobena rozložením hltanu.

Malá dírka nad uchem je po estetické stránce velmi zajímavá. Může mít však jednu zdravotní komplikaci. Do dírky se vám totiž může čas od času dostat infekce, kterou však snadno přeléčíte antiobiotiky.

Autor:
Publikováno: 18. 9. 2020 10:10 Nahlásit obsah