Nepříjemná bolest prsou: Ve většině případů za ni mohou hormony

Nepříjemná bolest prsou: Ve většině případů za ni mohou hormony Zdroj: Shutterstock.com

Bolest prsou zažívá měsíc co měsíc snad každá žena. Jestli se i vy řadíte do této skupiny, rozhodně to hned neznamená, že trpíte rakovinou prsu. Za bolest ňader, jejich zvětšení a zvýšenou citlivost totiž ve většině případů můžou hormony. Na vině může být i nošení nekvalitní podprsenky nebo nezdravý životní styl.

Bolestivá prsa: V hlavní roli hormony

Za bolest prsou mohou nejčastěji hormony. Tato bolest je tedy spojená s menstruačním cyklem a sama o sobě je součástí obávaného premenstruačního syndromu, který začíná zhruba týden před očekávanou menstruací. Možná, že jste sama zaznamenala, že vás prsa v tomto období bolí nejvíc. Jak se vlastně tato bolest projevuje?

  • Cítíte v prsou nepříjemné pnutí, bolestivá je pro vás zejména oblast kolem prsní žlázy.
  • Vaše prsa ztěžkla a zvětšila objem.
  • Vaše prsa jsou velmi citlivá na dotek.

Zdroj: Shutterstock.com

Cyklické bolesti prsou odezní samy

Lékaři tuto pravidelnou bolest prsou, která je vázaná na menstruační cyklus, označují jako cyklickou mastalgii. Tímto typem bolesti, která překáží při běžných činnostech, sportu i milování, většinou trpí mladší ženy a dívky. Podle lékařů však není třeba tyto bolesti léčit, protože samovolně odezní.

Tip: Od této cyklické bolesti prsou, která je bez patologické příčiny, vám mohou pomoci některé bylinky, které eliminují projevy premenstruačního syndromu. Od ovulace pijte pravidelně například kontryhelový čaj. Právě kontryhel lékařský je naprosto výjimečnou ženskou bylinou.

Za bolest prsou může i špatná životospráva

Bolest ňader, která je spojena s premenstruačním syndromem, může být zhoršena také složením vašeho jídelníčku. Pokud trpíte těmito bolestivými stavy pravidelně, lékaři doporučují, abyste se začala obloukem vyhýbat kávě, kofeinovým nápojům a také kakau a čokoládě. Vhodné je, abyste rovněž nepila alkohol, nekouřila a vyřadila ze své stravy uzeniny a zrající sýry.

Svou životosprávu se navíc pokuste nastavit tak, abyste cyklické bolesti prsou co nejvíce předcházela. Co byste tedy měla udělat?

  • Vypijte denně alespoň 1,5 litru čisté neperlivé vody.
  • Jezte denně ovoce a zeleninu.
  • Zvyšte denní příjem vápníku, hořčíku, esenciálních mastných kyselin a vitaminu B a E.

Jedna ze známek raného těhotenství

Bolest a pnutí v ňadrech, jejich zvětšení a zvýšená citlivost však ve vašem případě může mít naprosto jinou příčinu. Tento typ bolesti je totiž jednou z nevýraznějších známek raného těhotenství, kdy se ve vašem těle rozpoutává doslova hormonální bouře. Je-li tento stav pro vás naprosto nový, raději si udělejte těhotenský test.

Zdroj: Shutterstock.com

Za bolest může i nesprávná podprsenka

Pokud máte ňadra větších rozměrů, za jejich bolest může také špatná volba podprsenky. Nekvalitní podprsenka vaším prsům nezajišťuje dostatečnou oporu a kromě bolestivých prsou můžete navíc trpět také nepříjemnými bolestmi zad. Důležité v tomto případě je, abyste si pořídila kvalitní podprsenku, která vám bude dostatečnou oporou hlavně během sportování. Zaměřte se také na pravidelné posilování zádových svalů.

Další příčiny bolesti prsou

Za významné povšimnutí rozhodně stojí, pokud trpíte nepravidelnou bolestí prsou. Právě tento typ bolesti může mít celou řadu příčin. Na tento typ bolesti může mít vliv také antikoncepce, zhoršovat ji dále mohou stresové situace a nervozita. Trpíte-li však náhodnými a nevysvětlitelnými bolestmi ňader (nebo jednoho ňadra), raději navštivte svého ošetřujícího gynekologa, který vás důkladně prohlédne, najde jádro problému a navrhne jeho správné řešení.

Autor:
Publikováno: 5. 2. 2019 14:00 Nahlásit obsah