Respirátory a chirurgické roušky jsou povinné od 25. února. Kde je musíme nosit?

Respirátory a chirurgické roušky jsou povinné od 25. února. Kde je musíme nosit? Zdroj: Shutterstock.com

Česká vláda během dlouhého večerního jednání v pondělí 22. února rozhodla, že respirátory a chirurgické roušky musíme nosit od čtvrtka 25. února. Tyto ochranné pomůcky dýchacích cest jsme si měli původně začít nasazovat již od úterý 23. února. Na kterých místech budou respirátory či chirurgické roušky povinné? A jak to bude v případě dětí?

Látkové roušky už nestačí. Ani venku

Šitým látkovým rouškám pomalu zvoní hrana. Podle rozhodnutí vlády bychom je od čtvrtku 25. února neměli nosit ani venku. Od půlnoci ze středy 24. února na čtvrtek 25. února totiž začíná platit povinnost nosit respirátor nejméně třídy FFP2 nebo alespoň jednu chirurgickou roušku také pod širým nebem. Toto opatření se vztahuje i na vnitřní stavby bez rozestupů alespoň dva metry. Nosit však můžete také nanoroušku, jestliže splňuje filtrační normy.

Zdroj: Shutterstock.com Seznam míst, kde musíme nosit respirátor nebo dvě chirurgické roušky

Od 25. února platí povinnost nosit respirátory alespoň s třídou FFP2 nebo dvě chirurgické roušky přes sebe na následujících místech:

  • obchody
  • provozovny služeb
  • zastávky, letiště, prostředky hromadné dopravy
  • zdravotnická zařízení
  • pobytová zařízení sociálních služeb
  • auta (pokud v něm nejedou členové jedné domácnosti)

V nošení respirátorů nebo jejich alternativ však existuje několik výjimek. Jde například o učitele, kteří potřebují, aby jim žáci viděli na ústa. V tom případě musí být učitelé od žáků alespoň 2 metry a musejí použít obličejový štít. Respirátory či jejich alternativy nebudou povinné rovněž pro řidiče hromadné dopravy, pokud nejsou v kontaktu s cestujícími. Tato povinnost se dále nevztahuje například na moderátory. Seznam všech výjimek zveřejnilo na svém webu ministerstvo zdravotnictví.

Jak je to s dětmi? Musí nosit chirurgickou roušku

Výše uvedená nařízení platí v Česku od 25. února pro osoby starší 15 let. Jak uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný, pro děti od 2 do 15 let není možné sehnat respirátor v padnoucí velikosti. Děti ale musí od 25. února nosit chirurgickou roušku, a ne látkovou šitou roušku.

Zdroj: Shutterstock.com Dvě chirurgické roušky přes sebe jako dočasné řešení

Dvě chirurgické roušky přes sebe, které jsou na určitých místech od 25. února alternativou respirátoru třídy FFP2 nebo vyšší, jsou dle Jana Blatného pouze dočasným řešením. Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že tento způsob ochrany platí pouze na určitou dobu, protože ne všichni mají možnost si okamžitě pořídit respirátor. Kdy však přestane být tato varianta ochrany dýchacích cest dostačující, však ministerstvo ve svých materiálech už neupřesňuje.

Další novinky platné od 1. března

“Od 1. března budou respirátory či adekvátní ochrana povinná všude,” řekl na tiskové konferenci v pondělí 22. února ministr zdravotnictví Jan Blatný. Tato povinnost se od 1. března týká ostatních vnitřních prostor staveb a všech ostatních veřejně přístupných míst, kde dochází ke kontaktu alespoň dvou lidí, kteří jsou od sebe vzdáleni méně než dva metry (a nejde přitom o členy jedné domácnosti).

Autor:
Publikováno: 23. 2. 2021 13:18 Nahlásit obsah