Stovky tisíc lidí na světě mohou být nakaženi koronavirem. O svém stavu nemají ani tušení

Stovky tisíc lidí na světě mohou být nakaženi koronavirem. O svém stavu nemají ani tušení Zdroj: Shutterstock.com

Z rozsáhlé analýzy vyplývá, že statisíce lidí jsou nakažení koronavirem a vůbec o tom neví. Skrytá infekce může být zdrojem nových ohnisek nákazy.

Celé je to velká epidemiologická hádanka nynější virové pandemie. Kolik je vlastně lidí, které koronavirus infikoval a oni vůbec netuší, že jej mají? Žádné známé příznaky, které COVID-19 vyvolává tito lidé nevykazují. Rozsáhlá studie naznačuje, že podíl skrytých případů na celkovém počtu nakažených může být až 60 %. Tedy víc než těch, u nichž byl vir zjištěn. Toto vysoké číslo by totiž vysvětlovalo, proč se nákaza šíří tak rychle a snadno.

Skrytá infekce

Američtí a Čínští virologové analyzovali klinická data z čínského města Wu-chan, kde pandemie propukla. Z dostupných údajů, které poskytly tamní nemocnice, vyplynulo, že 18. února evidovali 26 000 případů nemoci COVID-19. Vytvořili sofistikovaný model, podle kterého dospěli k závěru, že ve Wu-chanu bylo ve stejné době 37 400 nakažených lidí s velmi mírnými, nebo vůbec žádnými příznaky nemoci, tudíž mohli nákazu šířit dál.

Zdroj: Shutterstock.com Chua-čung, vědec z wuchanské univerzity, který vedl studii, řekl, že bylo nejméně 59 % netestovaných ale nakažených jedinců, kteří pravděpodobně infikovali ostatní. Virologové upozorňují, že skryté případy infekce mohou být zdrojem nových ohnisek. Většina lidí, kteří mají mírné příznaky, nebo žádné, totiž nevyhledá lékařskou pomoc, a tudíž nejsou testováni. Jejich nemoc se proto neodhalí.

Pokud tedy převedeme odhad z Wu-chanu na Evropu, kde je zaznamenáno zhruba 200 000 případů nákazy, znamená to, že téměř 300 000 lidí je nakaženo, aniž se u nich projevují příznaky nákazy.

Nejčernější předpoklady

Studie bavorských virologů také podporuje předpoklad, že lidé s mírnými, nebo žádnými příznaky velmi výrazně přispívají k šíření nákazy. Zabývali se tím, v jaké fázi nemoci jsou pacienti nejvíce nakažliví. Došli k závěru, že je to ještě před tím, než se u nich objeví první příznaky a potom v prvním týdnu nemoci. „Pacientům se právě v této době vytváří v nose a krku až miliony virů,“ řekl ředitel oddělení infekčních chorob a tropického lékařství mnichovské kliniky Schwabing. 

Právě z těchto důvodů vědci upozorňují, že je třeba masivně testovat, aby se odhalila nemoc u co největšího počtu lidí, zvláště pak těch, kteří mají mírné, nebo žádné příznaky. V Německu za poslední týden otestovali 200 000 lidí, v Česku je k dnešnímu dni otestováno téměř 100 000 lidí. Jak uvedl Milan Kubek, předseda lékařské komory, kvůli nízkému počtu testů můžeme vidět pouze špičku ledovce infikované populace. 

Autor:
Publikováno: 7. 4. 2020 15:31 Nahlásit obsah