Monstera je oblíbenou pokojovou rostlinou moderních interiérů. Jak ji pěstovat, aby byla krásná?

Monstera je oblíbenou pokojovou rostlinou moderních interiérů. Jak ji pěstovat, aby byla krásná? Zdroj: Shutterstock

V posledních letech výrazně vzrostla obliba pěstování monstery. Jde o ikonickou pokojovou rostlinu s velkými listy, která se perfektně hodí do moderních interiérů. Dobrou zprávou je, že pěstování monstery je nenáročné, proto jej s přehledem zvládne i začátečník. Aby byla vaše monstera skutečně dokonalá, přinášíme několik tipů, jak se o ni starat.

Monstera patří k nejoblíbenějším pokojovkám současnosti

Monstera pochází z jihoamerických deštných pralesů, kde roste jako popínavá rostlina obtáčející se kolem stromů a kde dosáhne výšky až pět metrů. V západních světě je monstera oblíbená jako pokojová rostlina, která se zvlášť v posledních letech těší velké oblibě. Skvěle se totiž hodí do moderních a stylových interiérů.

Věděli jste, že je monstera tak populární, že má na Instagramu svůj hashtag? Na této sociální síti ji hledejte konkrétně pod hashtagem #MonsteraMonday.

Zdroj: Shutterstock Pěstování monstery zvládne i začátečník

Monstera je nenáročná pokojová rostlina, o kterou se zvládne s přehledem postarat i začátečník. Jaká jsou tedy základní pravidla jejího pěstování, na která je třeba myslet, aby byla monstera dokonalá a vy si mohli užívat jejích monstrózních listů?

Monsteru doma umístěte do polostínu, kde na ni nebude svítit přímé sluneční světlo. Listy monstery by se mohly v opačném případě mírně spálit nebo zežloutnout.

Při pěstování potřebuje monstera dostatek prostoru. V dospělosti může mít její jeden list v průměru až půl metru. Mějte ji proto například v obývacím pokoji nebo na chodbě.

✓ Pro monsteru je ideální pokojová teplota 20 až 30 stupňů Celsia. Čím je tato teplota vyšší, tím rychleji se monstera rozrůstá.

✓ Monsteru zalévejte jednou týdně vodou pokojové teploty.

Jednou týdně rovněž monsteru oroste vodou z rozprašovače. Její listy můžete otřít také vlhkým čistým hadříkem.

Jednou za čtrnáct dnů monsteru pohnojte. Vhodná je pro ni slabá dávka hnojiva určeného pro zelené rostliny.

Zdroj: Shutterstock I množení monstery je velmi jednoduché

Přesto, že je monstera velmi oblíbená, bývá v květinářstvích, zahradnictvích či hobby marketech velmi často nedostatkovým zbožím. Dobrou zprávou je, že si ji můžete od svých známých, kteří tuto pokojovou rostlinu vlastní, velmi snadno nařízkovat. Stačí, když vám uříznou list monstery společně se vzdušným kořenem. Tento kousek monstery nechte ve vodě zakořenit a pak jej rovnou přesaďte do vhodného substrátu.

Máte děti nebo domácí mazlíčky? Na pěstování monstery raději zapomeňte

Pěstování monstery byste si však měli rozmyslet v tom případě, máte-li malé děti nebo chováte-li psy či kočky.  Monstera je totiž jedovatou pokojovou rostlinou. Pokud by vaše dítě nebo domácí mazlíček jenom kousek této pokojovky ochutnali, mohl by nastat obrovský problém.

Zdroj: Apartmenttherapy.com

Autor:
Publikováno: 20. 7. 2021 09:13 Nahlásit obsah