Nedostatek i nadbytek draslíku v těle škodí. Jak se tyto stavy projevují?

Nedostatek i nadbytek draslíku v těle škodí. Jak se tyto stavy projevují? Zdroj: Shutterstock

Draslík je důležitým minerálem, který ovlivňuje správné fungování nervů, svalů a srdce. Pokud je hladina draslíku v krvi v rovnovážném stavu, má to na naše zdraví blahodárný vliv. Závažný problém však nastává při nedostatku, nebo naopak při nadbytku draslíku v těle. Z jakého důvodu?

Proč je draslík důležitý

Draslík zajišťuje správné fungování nervového a svalového systému. Zásadně ovlivňuje také správnou činnost srdce, a má tak přímý vliv na tep a krevní tlak. Právě proto je správná hladina draslíku v krvi velmi důležitá. Odchylka od těchto hodnot směrem vzhůru nebo dolů však může ohrozit lidské zdraví.

Co se děje při nedostatku draslíku

Draslík je velmi důležitou minerální látkou, jehož nedostatek negativně ovlivňuje naše celkové zdraví. Co se v lidském těle děje při nedostatku draslíku? Cítíme slabost a únavu, trpíme svalovými křečemi a jsme náchylní k nevolnostem a zvracení. Nedostatek draslíku se dále projevuje zácpou, vyšším krevním tlakem či poruchami srdečního rytmu.

Zdroj: Shutterstock Normální hladina draslíku v krvi se pohybuje v rozmezí 3,6 - 5,2 milimolů na 1 litr. Pokud je tato hladina nižší než 3,6 milimolů na 1 litr, mluvíme o nedostatku draslíku neboli hypokalémii. V případě hladiny draslíku 2,5 milimolů na 1 litr nebo nižší může již dojít k ohrožení života.

Kdy nejčastěji dochází k nedostatku draslíku v krvi? Zejména při nedostatečném příjmu tekutin, při nadměrném pocení nebo při průjmech. Za hypokalémii může i dieta s vysokým obsahem bílkovin nebo časté užívání projímadel.

Jak doplnit draslík do svého těla

Pokud dojde k běžnému poklesu draslíku v krvi, můžete tento minerál do svého těla doplnit zvýšenou konzumací některých potravin. Na draslík jsou bohaté zejména banány, sušené meruňky a švestky, pomeranče, kokosová voda, brambory, kiwi, avokádo, květák, brokolice, špenát, rajčata, hrášek, obilné klíčky, vejce, ořechy, mléčné výrobky, kuřecí maso a ryby.

Zdroj: Shutterstock I nadbytek draslíku v krvi škodí

Pro naše zdraví není výhrou pouze nedostatek, ale také nadbytek draslíku v krvi neboli hyperkalémie. Ta nastává, pokud je hladina draslíku v krvi vyšší než 5,4 milimolů na 1 litr. V případě, že je tato hladina vyšší než 6,5 milimolů na 1 litr, už jde o urgentní stav, kdy je člověk ohrožený na životě.

Jelikož se draslíkem při konzumaci konkrétních potravin můžete předávkovat pouze výjimečně, na vině nadbytku tohoto minerálu v krvi jsou zejména onemocnění ledvin a nadledvin. Nadbytek draslíku v krvi patří rovněž k projevům onemocnění jater, cukrovky nebo srdečního selhání. Může za něj však také nadužívání některých léků, a to třeba acylpyrinu, ibalginu nebo ibuprofenu.

Jak se projevuje nadbytek draslíku v těle? Častým brněním v končetinách, nevolností, pocity slabosti, podrážděním žaludku, nepravidelnou akcí srdeční nebo dalšími srdečními problémy.

Zdroj: Zdravi.euro.cz, Sportvital.cz, Lekarna.cz
Autor:
Publikováno: 25. 10. 2021 11:55 Nahlásit obsah