Zakázaná dětská jména ve světě: Santa Claus, Ikea, Facebook nebo Nutella

Zakázaná dětská jména ve světě: Santa Claus, Ikea, Facebook nebo Nutella Zdroj: Shutterstock

Vybíráte jméno pro své nenarozené miminko? Stačí zalistovat v kalendáři a coby nastávající rodiče máte spoustu možností. Možná vás ale překvapí, že řada států světa má seznam nelegálních či zakázaných dětských jmen. Jak tedy nemohou své miminko pojmenovat rodiče třeba v USA, Austrálii, Španělsku, Itálii nebo Francii?

Zakázaná dětská jména v USA

V USA existuje hned několik jmen, které americké soudy označily za nezákonné. V této zemi je například nelegální pojmenovat své dítě King, Queen, Jesus Christ, III, Santa Claus, Majesty, Misteri Nigger, Adolf Hitler, @ nebo 1069.

Některé americké státy rovněž omezují, aby rodiče do jména svých dětí zahrnuli piktogram, symbol, cizí znak nebo emotikon. Například americká Kalifornie je však jedním ze států, kde rodiče mohou do jména svých dětí zahrnout pomlčku a apostrof. To vysvětluje důvod, proč mohl miliardář Elon Musk pojmenovat svého syna X AE A-XII.

Zdroj: Shutterstock Zakázaná dětská jména v Austrálii

V Austrálii nejsou povolena dětská jména, která jsou obscénní nebo urážlivá. Dále jsou zapovězena příliš dlouhá jména, jména obsahující symboly, jména ve formě iniciál nebo zkratek a také jména obsahující oficiálně uznanou hodnost nebo titul. Hluboce věřící rodiče mají také zákaz dávat svým dětem jména, která mají přímou spojitost s náboženstvím.

Australští rodiče tak nesmí dát svému miminku například tato jména: @, Admiral, Australia, Baron, Bishop, Captain, Chief, Christ, God, Ikea, Nutella, President, Monkey, iMac, Cyanide, Robocop nebo Satan.

Další zakázaná jména ve světě

✔ Blue, Venerdi (Itálie)

✔ Daemon, Nutella, Prince William (Francie)

✔ Wolf (Španělsko)

✔ Facebook, Pocahontas, Rambo, Robocop, Yahoo, Harry Potter, Burger King (Mexiko)

✔ Enrique, Harriet (Island)

✔ Fish and Chips (Nový Zéland)

Zdroj: Shutterstock Jaké jsou další zajímavosti výběru jména dítěte ve světě? Například v Německu musí být jméno dítěte specifické podle jeho pohlaví. Pokud rodič vybere genderově neutrální jméno (např. Matti), musí dítě dostat ještě druhé jméno podle svého pohlaví (např. Katrin).

V Dánsku si zase rodiče musí jméno svého dítěte vybrat ze seznamu 7 tisíc schválených jmen. V opačném případě je třeba, aby si vyžádali souhlas s pojmenováním od státních a církevních úředníků.

Zdroj: Usbirthcertificates.com, Mamamag.com.au, Anwalt.de, Baby.lovetoknow.com

Autor:
Publikováno: 29. 3. 2022 12:07 Nahlásit obsah