Tvrdý lockdown v Česku od 1. března. Přehled opatření, která nově platí

Tvrdý lockdown v Česku od 1. března. Přehled opatření, která nově platí Zdroj: Shutterstock.com

Od 1. do 21. března 2021 platí v Česku na tři týdny tvrdý lockdown. V souvislosti s ním musíme dodržovat řadu přísných nařízení, která se týkají nejen omezení pohybu. Ztrácíte se v nových opatřeních, která v pondělí 1. března vstoupila v platnost? Máme pro vás jejich stručný přehled.

Výrazné omezení pohybu od 1. března

✓ Procházky a běh od 5:00 do 21:00 jsou možné pouze na území obce, v níž bydlíte. V době od 21:00 do 5:00 můžete jít ven venčit pouze svého psa, a to 500 metrů od bydliště.

✓ Nakupování je možné pouze v rámci okresu, kde žijete. Na nákupy může vyrazit pouze nezbytný počet osob.

✓ Je zakázáno navštěvování rodiny v rámci okresu i mimo něj. Výjimku představuje zajištění nezbytných potřeb (například nákupu) nebo nutné péče.

✓ Svatbu budete moci navštívit pouze v rámci okresu, kde žijete.

Kdy můžete opustit okres? Ve výjimečných případech

✓ Okres, ve kterém máte trvalé bydliště můžete opustit pouze s výjimkami, které se týkají cesty do zaměstnání, služební cesty, cesty na úřady, cesty k lékaři nebo nutné péče o osobu blízkou. Při cestování mimo okres potřebujete mít při sobě čestné prohlášení či formulář, který bude obsahovat místo, čas a cíl cesty. Vzory jednotlivých formulářů zveřejnilo na svém webu Ministerstvo vnitra. Co se týče cesty do zaměstnání mimo okres nebo služební cesty, budete potřebovat rovněž potvrzení svého zaměstnavatele.

Zdroj: Shutterstock.com ✓ Pro koho výjimka ještě platí? Pro rozvedené rodiče, kteří mají své děti ve střídavé péči a pravidelně si je předávají. Ministerstvo vnitra doporučuje, aby měli tito rodiče při sobě vytištěné rozhodnutí o střídavé péči.

✓ Okres můžete opustit i tehdy, pokud jedete na pohřeb.

✓ Další výjimka se týká účasti na hromadných akcí, které dovolí ministerstvo zdravotnictví. Jde například o důležité akce ve státním zájmu nebo o významná sportovní utkání.

Povinnost nošení respirátorů či chirurgických roušek

Od 1. března končí možnost nosit uvnitř uzavřených prostor dvě chirurgické roušky na sobě. Nově máme povinnost mít v obchodech, provozovnách a veřejné dopravě nasazený respirátor alespoň třídy FFP2. Respirátor musíme mít i venku v místech s vysokou koncentrací lidí.

Zdroj: Shutterstock.com V zastavěném území obce platí nově povinnost mít nasazenou alespoň chirurgickou roušku. Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů je od 1. března povinné také na pracovištích. Výjimka však platí pro zaměstnance, kteří pracují v místnosti sami.

Co se od pondělí 1. března zavírá a co zůstane otevřeno

✓ Od 1. března se v Česku zavřely všechny mateřské školy a 1. a 2. ročníky základních škol. 

✓ Uzavřely se rovněž některé dosud otevřené obchody. Jde například o obchody s dětskou obuví a textilem nebo papírnictví.

✓ Které obchody mají naopak stále otevřeno? Potraviny, drogerie, lékárny, optiky, květinářství, trafiky, obchody s krmivem, domácími potřebami či zahrádkářskými potřebami. Fungovat stále budou čerpací stanice, myčky aut, servisy telefonů a počítačů, výdejny zboží objednaného z e-shopů, taxislužby nebo odtahové služby.

Autor:
Publikováno: 1. 3. 2021 11:52 Nahlásit obsah