Ústní voda zabije koronavirus do 30 sekund, tvrdí vědci z Cardiffské univerzity. Toto zjištění může posloužit jako prevence nákazy covidem-19

Ústní voda zabije koronavirus do 30 sekund, tvrdí vědci z Cardiffské univerzity. Toto zjištění může posloužit jako prevence nákazy covidem-19 Zdroj: Shutterstock.com

V boji proti novém koronaviru může pomoci běžně dostupná ústní voda. Jak na základě svého výzkumu zjistili britští vědci z Cardiffské univerzity, ústní voda zlikviduje covid do 30 sekund. Odborníci zkoumali účinky ústní vody zatím pouze v laboratoři, nyní je čeká klinické testování na lidech.

Autoři studie, která vznikla na britské Cardiffské univerzitě, zjistili, že ústní voda obsahující alespoň 0,07 procenta cetylpyridinium-chloridu (CPC) může být slibným pomocníkem v boji proti koronaviru. CPC je totiž antiseptická látka, která dokáže účinně zničit koronavirus obsažený ve slinách.

“I když ústní voda s antiseptickými účinky velmi účinně likviduje virus v laboratoři, musíme zjistit, zda funguje i běžně u pacientů. A právě tato skutečnost bude dalším cílem naší probíhající klinické studie,” uvedl vedoucí výzkumného týmu David Thomas, podle kterého by měl jeho tým ukončit klinické testování začátkem roku 2021.

Jakým způsobem vůbec britští vědci přišli na to, že ústní voda dokáže zabít koronavirus do 30 sekund? Vědci testovali celých 12 týdnů několik značek běžných ústních vod. V laboratoři přitom připravili prostředí podobné tomu, jaké panuje v ústní dutině. Následně měřili, jakým způsobem jednotlivé ústní vody snižují množství covidu-19 v ústech.

Zdroj: Shutterstock.com “Naše studie podporuje další poznatky o tom, že několik běžně dostupných ústních vod určených pro prevenci parodontózy může deaktivovat virus SARS-CoV-2 i další koronaviry,” podotkl člen výzkumného týmu Richard Stanton z Cardiffské univerzity.

Studie britských vědců působí na první pohled povzbudivě a může být účinným řešením, jak se nenakazit covidem-19. Nový koronavirus se však do lidského těla nedostává pouze přes ústní dutinu, ale také nosem. Vědecká studie publikovaná v lékařském časopisu British Columbie Medical Journal rovněž tvrdí, že k nákaze covidem-19 může dojít i přes oční sliznici.

Autor:
Publikováno: 19. 11. 2020 12:19 Nahlásit obsah