Zánět dutin dokáže pěkně potrápit. Přinášíme tipy, jak jej efektivně léčit doma

Zánět dutin dokáže pěkně potrápit. Přinášíme tipy, jak jej efektivně léčit doma Zdroj: Shutterstock

Zánět dutin se odborně nazývá sinusitida. Tento bolestivý stav, který lze snadno zaměnit s nachlazením, bývá důsledkem virové infekce. Zánět vedlejších nosních dutin však v současné době patří i k jednomu z častých příznaků koronaviru. Postihl zánět dutin i vás? Máme pro vás několik tipů, jak jej léčit efektivně i v domácích podmínkách.

Zánět dutin: Jak se projevuje?

Zánět vedlejších nosních dutin o sobě dává vědět tupou bolestí a nepříjemným tlakem v oblasti obličeje. A to zejména na obou stranách tváří, v nadčelistních prostorech nebo na čele. Zánět dutin dále doprovází zvýšená teplota kolem 38 stupňů Celsia, otoky, hnisavý výtok z nosu, únava, slabost a často problémy s chutí a čichem. Nemocného často trápí rovněž bolest uší, bolest zubů, ucpaný nos a kašel.

Zánět dutin bývá nejčastěji způsobený virovým onemocněním, které je doprovázené rýmou či nachlazením. Viry naruší povrch sliznice ve vedlejších nosních dutinách a následně se dutiny vyplní hnisavým hlenem. Proto při zánětu dutin cítíte bolest a tlak.

Zdroj: Shutterstock Zánět vedlejších nosních dutin má několik typů

✓ Cítíte silný tlak a bolest za okem a v dolní částí nosu? Nebo vám bolest střílí k zubům či k uším?  Jde o zánět čelistních dutin

✓ Trápí vás silný tlak a bolest na čele a nad obočím? Jde o zánět čelních dutin.

✓ Cítíte bolest v zadní části hlavy? Jde o zánět dutin kosti klínové.

5 tipů na domácí léčbu zánětu dutin

Jakým způsobem můžete zánět vedlejších dutin léčit v domácích podmínkách? Kromě léků na zánět dutin vyzkoušejte zcela přírodní léčbu, která vám pomůže toto nepříjemně bolestivé onemocnění rychle překonat. 

1. Pijte hodně vody

Při zánětu dutin se snažte v průběhu dne vypít alespoň 2,5 litru čisté neperlivé vody. Jakým způsobem vám to přinese úlevu od bolesti dutin? Voda hlen ve vedlejších nosních dutinách dostatečně rozředí, díky čemuž se bude hlen snáze uvolňovat.

2. Vyzkoušejte napařování

Do hrnce nebo do plastové nádoby s horkou vodou nakapejte několik kapek esenciálního eukalyptového oleje. Položte si obličej dvacet centimetrů nad nádobu, přehoďte si přes hlavu ručník a horkou páru inhalujte. Bolest dutin by měla ustoupit. Inhalací rovněž podpoříte snadnější uvolňování nahromaděného hlenu.

Zdroj: Shutterstock 3. Pochutnejte si na poctivém masovém vývaru

Uvařte si poctivý masový vývar, do kterého přidejte spoustu zeleniny. Pochutnávejte si na něm ještě za horka. Teplá polévka a zdravé přísady v ní obsažené opět napomohou k domácí léčbě zánětu dutin.

4. Dvakrát denně si dejte jablečný ocet

Jablečný ocet má spoustu zdravotních benefitů. Díky tomu, že pročišťuje dýchací cesty a rozkládá hlen, dokáže vás zbavit i nepříjemné bolesti dutin. Při zánětu dutin si dopřejte dvakrát denně lžíci jablečného octa, který si přidejte do vlažné vody nebo do čaje. 

5. Proplachujte si nosní dutiny solným roztokem

Jak si dále ulevit od zánětu dutin? Vyzkoušejte metodu konvičkování a zkuste si nosní sliznici propláchnout solným roztokem. Tento výplach nosu pomocí speciální plastové konvičky pomáhá z nosní sliznice odplavovat viry a bakterie, zároveň má dezinfekční účinky.

Autor:
Publikováno: 11. 3. 2021 12:00 Nahlásit obsah