Černý kašel: Příznaky, podle kterých jej poznáte

Černý kašel: Příznaky, podle kterých jej poznáte Zdroj: Shutterstock

Zatímco dříve byl výskyt černého kašle v Česku vzácný, v současné době se potýkáme s jeho epidemií. Jenom od začátku roku 2024 Státní zdravotní ústav zaznamenal v tuzemsku přes 880 případů. Jaké jsou tedy příznaky černého kašle a kdo konkrétně by se měl mít na pozoru?

I přes to, že mnozí z nás pohlížejí na černý kašel jako na nemoc z minulosti, aktuální počty nakažených v Česku v roce 2024 hovoří o přesném opaku. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve svém vyjádření uvádí, že v současnosti zaznamenává rekordní výskyt této choroby, který odpovídá stavu z 60. let 20. století.

Černý kašel je bakteriální infekce dýchacích cest způsobená bakterií Bordetella pertussis. Tato bakterie se šíří vzduchem prostřednictvím kýchání a kašle nakažených osob. Podle čeho jej poznáte?

Zdroj: Shutterstock Příznaky černého kašle

  • Náhlé a intenzivní záchvaty suchého kašle, které mohou trvat několik minut až hodin.
  • Štěkavý či kokrhavý kašel, kterým můžete trpět dokonce v řádu týdnů až sta dnů.
  • Záchvaty kašle při nádechu.
  • Zvracení při kašli.
  • Dušnost.
  • Horečka.
  • Ztráta chuti k jídlu, úbytek váhy.
  • Celkové vyčerpání.
  • Omdlévání.
  • Poruchy spánku.
  • U malých dětí se může při černém kašli objevit zánět středního ucha.

Černý kašel a rizikové skupiny

Pro koho představuje černý kašel závažnou hrozbu? Zejména pro novorozence, kojence, malé děti a starší osoby, u kterých může vést k vážném komplikacím včetně zápalu plic a dokonce být život ohrožující. K rizikovým skupinám patří dále lidé s astmatem či chronickou obstrukční plicní nemocí a rovněž neočkovaní lidé.

Chráněni před černý kašlem zůstávají osoby, které podstupují pravidelné očkování. Protože ani prodělání této nemoci vám neposkytne dlouhodobou imunitu. Prevence černého kašle tedy zahrnuje pravidelné očkování, které vám poskytne ochranu proti tomuto onemocnění. Důležité je, aby se jednotlivci, zejména ti z rizikových skupin, dostali k doporučeným očkovacím schématům. 

Zdroj: Shutterstock Léčbu černého kašle nechte na lékařích

Pokud máte podezření na černý kašel, vyhledejte neodkladně lékařskou pomoc. V případě, že vám lékař diagnostikuje černý kašel v rané fázi, nasadí vám antibiotika, která sníží dobu, po kterou jste infekční, a která urychlí vaše zotavení. Antibiotika ale nemají vliv na samotný kašel, ale významně snižují šíření infekce. 

K odlehčení příznaků černého kašle vám lékař zpravidla doporučí symptomatickou léčbu. Ta může zahrnovat užívání léků proti kašli, které zmírňují intenzitu kašle, a léky proti bolesti, které pomáhají snižovat bolestivost spojenou s intenzivními záchvaty kašle.

Zdroj: Szu.cz, Drmax.cz
Autor:
Publikováno: 20. 3. 2024 13:27 Nahlásit obsah