Krájení jablka na Vánoce patří k nejoblíbenějším tradicím. Má ale několik důležitých pravidel

Krájení jablka na Vánoce patří k nejoblíbenějším tradicím. Má ale několik důležitých pravidel Zdroj: Shutterstock

Jaká je vaše nejoblíbenější vánoční tradice? Kromě pouštění lodiček či lití olova to je jistě také krájení jablíčka. Pomocí těchto štědrovečerních zvyků naši předkové nahlíželi do budoucnosti. Abyste podle krájení jablka na Vánoce mohli vyvěštit, zda budete v příštím roce zdraví a šťastní, držte se stejně jako naši předkové hned několika pravidel.

Jak se krájí jablko na Vánoce? Vždy kolmo na osu

Chcete z jablka během Štědrého večera vyvěštit, zda se budete v příštím roce těšit dobrému zdraví? V tom případě si dejte velmi záležet na tom, jakým způsobem tento sladký plod krájíte. Jablko na Vánoce vždy krájejte kolmo na osu v jeho střední části. Jedině tak budete moci podle tvaru jadřince zjistit, co vás v následujícím roce čeká.

Kdy se pustit do krájení jablíčka? Po štědrovečerní večeři

Zajímá vás, kdy se během Štědrého večera krájí jablka? Tento zvyk přichází na řadu přesně po štědrovečerní večeři, a to společně s pouštěním lodiček z ořechových skořápek nebo litím olova. Až poté by podle tradice mělo následovat rozbalování dárků pod vánočním stromečkem.

Pomocí rozkrojeného jablka vyvěštíte, zda budete zdraví a šťastní

Jaké má rozkrojené jablíčko význam? Jestliže uvnitř rozkrojeného jablka na Štědrý večer naleznete hvězdičku z jadřinců, znamená to, že budete v následujícím roce zdraví a šťastní. Pokud ale v rozkrojeném jablíčku uvidíte křížek či najdete červa, značí to nemoc a neštěstí, nebo dokonce smrt. 

Přejete si nalézt v rozkrojeném jablku hvězdičku? Svému zdraví a štěstí v příštím roce můžete napomoci tak, že k vánočnímu krájení vyberete na první pohled zdravé jablko.

Naši předkové věštili na Vánoce z jablek i jinak

Během Štědrého dne a večera naši předkové nahlíželi pomocí jablka do budoucnosti také jiným způsobem. Svobodné dívky například oloupaly na jeden zátah celé jablko tak, aby vznikla co nejdelší možná spirála. Vzniklou slupkou zatočily třikrát nad hlavou a pak ji hodily za sebe. Tvar slupky, která spadla na zem, pak měla představovat počáteční písmeno jména jejich budoucího ženicha.

Pomocí jablka se rovněž hospodáři snažili zjistit, jaká bude úroda. Na Štědrý den ponořili do vody celkem 12 jadérek, která představovala měsíce v příštím roce. Kolik jadérek zůstalo následující ráno ponořených, právě tolik měsíců mělo být úrodných.

Zdroj: Tn.nova.cz, Seznamzpravy.cz, Topzine.cz

Autor:
Publikováno: 17. 12. 2021 08:58 Nahlásit obsah