Nemocí Covid-19 se můžete nakazit dvakrát. Potvrzuje případ muže z Hongkongu, který je pozitivní na jiný kmen koronaviru

Nemocí Covid-19 se můžete nakazit dvakrát. Potvrzuje případ muže z Hongkongu, který je pozitivní na jiný kmen koronaviru Zdroj: Shutterstock.com

Člověk, který se úspěšně vyléčil z nemoci Covid-19, nemá rozhodně vyhráno. Dokazuje to i případ muže z Hongkongu, který se nakazil podruhé novým koronavirem během cestování po Španělsku. Genetická analýza následně odhalila, že druhá infekce u něj byla způsobena jiným kmenem koronaviru.

IT pracovník neměl podruhé žádné příznaky

Na případ 33letého muže, který se po čtyřech měsících opět nakazil nemocí Covid-19, upozornil britský portál Daily Mail. Paradoxně při druhé nákaze neměl muž, který pracuje v IT sféře, žádné příznaky. Hygienici nákazu odhalili při screeningu na letišti, kdy muž přicestoval ze Španělska zpátky domů do Hongkongu.

Tato skutečnost může podle hongkongských lékařů naznačovat, že měl určitou úroveň imunity, která jej chránila před těžším průběhem onemocnění. Zároveň jeho případ, ovšem i dalších lidí, které již po druhé dostihla nemoc Covid-19, naznačuje, že lidské tělo si po první nákaze rozhodně nevypěstuje dlouhodobou imunitu vůči novému koronaviru.

“Můžete se tak nakazit pouze několik měsíců po uzdravení z první infekce. Tento případ dokazuje, že lidská imunita může být krátkodobá a protilátky vůči novému koronaviru v průběhu času ubývají,” vyjádřili se v tiskové zprávě vědci z Lékařské fakulty Hongkongské univerzity, kteří se celým případem zabývají.

Muž se poprvé nakazil již v březnu

Muži z Hongkongu byl poprvé nový koronavirus diagnostikován letos 26. března. A to poté, co trpěl horečkou, bolestmi hlavy, bolestí krku a kašlem. Ve stejný den byl hospitalizován. Jeho problémy ustoupily po třech dnech. Po dvou negativních testech na koronavirus byl 14. dubna propuštěn z nemocnice domů.

Zdroj: Shutterstock.com Když se tento muž vracel do Hongkongu ze Španělska přes Velkou Británii, hygienici jej 15. srpna otestovali na hongkongském letišti. Potvrdili u něj opět koronavirus, ovšem tentokrát neměl žádné příznaky. Jelikož byl nakažený již po druhé, hospitalizovali jej, aby se jeho případem mohli blíže zabývat.

Za druhou infekci může jiný kmen koronaviru

“Náš vědecký tým dokázal, že genomová sekvence virového kmene v prvním případě nákazy nemocí Covid-19 je jasně odlišná od genomové sekvence virového kmene nalezeného během druhého případu infekce,” uvedli v tiskové zprávě lékaři z Hongkongské univerzity.

V prvním případě šlo s nejvyšší pravděpodobností o kmen příbuzný kmenům z USA a Velké Británie z období března a dubna 2020. V druhém případě se podle hongkongských lékařů jednalo o kmen podobající se vzorkům ze Švýcarska a Velké Británie z období července a srpna 2020.

Autor:
Publikováno: 26. 8. 2020 10:40 Nahlásit obsah