Poslouchání vánoční hudby zlepšuje náladu. Odbourává také stres a napětí, potvrzují psychologové

Poslouchání vánoční hudby zlepšuje náladu. Odbourává také stres a napětí, potvrzují psychologové Zdroj: Shutterstock.com

Když v rádiu slyšíte song All I Want for Christmas Is You od Mariah Carey, určitě vás zaplaví příjemná vánoční nálada. Tuto skutečnost potvrzují i psychologové, kteří tvrdí, že vánoční hudba umí výrazně zlepšit náladu. Při jejím poslechu se totiž v těle uvolňují endorfiny, tedy hormony štěstí. Proč tedy vánoční písničky neposlouchat každý den?

Vánoční hudba nám přináší vzpomínky na dětství

“Vánoční hudba nás dokáže rozveselit. Přináší nám pěkné vzpomínky na naše dětství a důležité okamžiky našeho života. Stimuluje v nás emoce spojené s nadcházejícími vánočními svátky. Písničky spojené s Vánocemi nabuzují náš mozek, který následně uvolňuje endorfiny,” vysvětlila pro portál Unilad.co.uk psycholožka Becky Spelman z londýnské The Private Therapy Clinic.

Několik dnů před nejdůležitějšími svátky v roce tak nastává ideální doba k tomu, abyste se opět po roce zaposlouchali do svých nejoblíbenějších vánočních písniček. Zvlášť pokud máte náladu pod psa, nakopnou vás dobrou náladou, dodají vám pozitivní energii a zaženou případné deprese.

Vánoční písničky odbourávají stres i napětí

Poslech vánoční hudby podle psychologů rovněž odbourává nahromaděný stres a napětí, které jsou často spojeny s hektickými předvánočními přípravami. Vašemu psychickému zdraví před Vánoci jenom prospěje, když trochu zvolníte, zaposloucháte se do vánoční hudby a pochutnáte si při tom na vánočním cukroví nebo domácím vaječném koňaku.

Návod na úspěšnou vánoční píseň? Neexistuje

Psychologové se nezabývají pouze tím, jak vánoční hudba působí na lidskou mysl. Ve spolupráci s muzikology cílí i na to, jak vytvořit úspěšnou vánoční píseň, která se dostane každému pod kůži.

“Myslím, že pro úspěšnou vánoční skladbu neexistuje jednoduchý vzorec. Autoři vkládají do svých vánočních písniček své vlastní osobní zkušenosti, hudební schopnosti i kreativitu. Nejčastější charakteristiky vánočních songů ale můžeme odvodit analýzou těch nejpopulárnějších písniček,” vysvětlil muzikolog Joe Bennett.

Autor:
Publikováno: 16. 12. 2020 12:55 Nahlásit obsah