Co se mění od 25. 10 a co od 1. 11.? Přinášíme přehled změn v Česku

Co se mění od 25. 10 a co od 1. 11.? Přinášíme přehled změn v Česku Zdroj: Shutterstock

S ohledem na zhoršující se epidemiologickou situaci v Česku vláda rozhodla o nových opatřeních, která začnou platit již od pondělí 25. 10. 2021 a následně od pondělí 1. 11. 2021. Chcete vědět, co vše se mění? Máme pro vás stručný přehled.

Změny od 25. 10.: Povinnost nošení respirátorů a kratší karanténa

✔ Od 25. října 2021 máme opět povinnost používat respirátory ve všech vnitřních prostorách. Tato povinnost se týká také pracovišť, kde jsou si zaměstnanci blíže než 1,5 metru.

✔ Existují nějaké výjimky? Respirátor nemusí mít nasazený zaměstnanec, který je na pracovišti sám nebo od svých spolupracovníků dále než 1,5 metru. Povinnost nosit respirátor se rovněž netýká pedagogických pracovníků při výuce. 

✔ Od 25. října jsou povinné respirátory ve vnitřních prostorách při hromadných akcích bez ohledu na počet účastníků. Dosud toto omezení platilo pro akce od 10 lidí více.

✔ Od 25. října nás rovněž čeká výrazně kratší karanténa. Nová pravidla říkají, že karanténa se krátí z 14 dnů na 7 dnů. Podmínkou však je, aby byla zakončena negativním PCR testem.

Zdroj: Shutterstock Změny od 1. 11.: Změna proplácení testů, kratší platnost testů a vyžadování ONT

✔ Výrazně se zkracuje doba platnosti PCR a antigenních testů. Negativní PCR test bude platit 72 hodin na místo původních 7 dnů. Negativní antigenní test bude platit 24 hodin místo původních 72 hodin.

✔ Od 1. listopadu ministerstvo zdravotnictví omezuje úhradu preventivních antigenních a PCR testů, které již tedy nebudou plně hrazeny zdravotními pojišťovnami. Nárok na bezplatné provedení antigenního testu jednou za 7 dnů nebo 2 testů za 1 kalendářní měsíc budou mít nově pouze lidé mladší 18 let, lidé, kteří mají alespoň po jedné dávce očkování, nebo lidé, kteří se ze zdravotních důvodů nemohli očkovat proti covidu-19.

✔ Od 1. listopadu mají provozovatelé restaurací, klubů, diskoték a podobných zařízení u svých zákazníků povinnost kontrolovat tzv. ONT (tedy Očkování, prodělaná Nemoc, Test). Výjimku z ONT budou mít přitom děti do 12 let (místo původních 6 let).

Zdroj: Koronavirus.mzcr.cz, Covid.gov.cz

Autor:
Publikováno: 25. 10. 2021 11:45 Nahlásit obsah