Po vysazení antikoncepce vás čeká několik nepříjemných změn. Počítejte s nepravidelným cyklem a náladou jako na houpačce

Po vysazení antikoncepce vás čeká několik nepříjemných změn. Počítejte s nepravidelným cyklem a náladou jako na houpačce Zdroj: Shutterstock.com

K vysazení hormonální antikoncepce ženu vede hned několik důvodů. Ve většině případů se k tomuto kroku uchyluje tehdy, když si přeje otěhotnět nebo nechce své tělo nadále dopovat umělými hormony. Na vysazení antikoncepce však ženské tělo reaguje řadou nepříjemných změn, které většinou po pár týdnech zase samy odezní. Na co se tedy připravit?

Váš menstruační cyklus bude velmi nepravidelný

Pokud jste antikoncepci užívala dlouhé roky, připravte se na to, že váš menstruační cyklus bude po jejím vysazení velmi nepravidelný. Může trvat několik měsíců, než bude ve vašem těle nastolena přirozená hormonální rovnováha. Pokud se však váš cyklus do tří měsíců nevrátí do normálu, navštivte raději svého ošetřujícího gynekologa.

Kdy je nejlepší antikoncepci vysadit? V případě, že berete hormonální antikoncepci ve formě pilulek, je důležité, abyste dobrala celé balení a až poté antikoncepci vysadila. Vaše tělo se díky tomu lépe vrátí do normálu. Pokud antikoncepční pilulky přestanete brát uprostřed balení (tj. uprostřed cyklu), svůj menstruační cyklus si tímto přístupem rozhodíte ještě víc.

Zdroj: Shutterstock.com Budete trpět častějšími křečemi

Hormonální antikoncepce snižuje pravděpodobnost vzniku křečí v podbřišku. Jakmile tyto hormony vysadíte, mohou vás trápit bolestivé křeče v podbřišku, i když zrovna nemáte menstruaci. Tento stav je však dočasný.

Vaše nálada bude jako na houpačce

Hormonální nerovnováha spojená s vysazením antikoncepce způsobí, že budete trpět častějšími změnami nálad. Nálady, které se u vás budou střídat jako na houpačce, budou navíc probíhat velmi intenzivně. Dejte svému tělu čas, nejpozději za měsíc až dva budete opět emočně vyrovnaná.

Mírně se vám zvýší hmotnost

Po prvních týdnech od vysazení se vám může mírně zvýšit také vaše tělesná hmotnost. A to často kvůli tomu, že máte větší chuť na jídlo. Jak se z tohoto problému dostat? Klíčem je pravidelný pohyb a lehký a vyvážený jídelníček.

Zdroj: Shutterstock.com Objeví se akné i chloupky na nežádoucích místech

Po vysazení antikoncepce můžete očekávat, že se vám na obličeji objeví pupínky, zvlášť když máte sklony k akné. V důsledku hormonální nerovnováhy vám mohou rovněž začít růst chloupky na nežádoucích místech, jako je například brada. Často může dojít také k výraznému vypadávání vlasů.

Které změny po vysazení hormonální antikoncepce naopak uvítáte?

  • Zvýší se vám sexuální libido.
  • Hormonální antikoncepce může způsobovat vaginální suchost. Po vysazení se tohoto problému zbavíte.
  • Pokud jste při užívání hormonální antikoncepce trpěla bolestmi hlavy, tyto problémy mohou po jejím vysazení zcela vymizet.
Autor:
Publikováno: 15. 6. 2020 12:38 Nahlásit obsah